Zalew Kamieński stanowi morskie wody wewnętrzne Polski. Znajdują się na nim dwie wyspy: Chrząszczewska i Gardzka Kępa. Średnia głębokość tego rozległego akwenu wynosi 3,5-4 m. Brzegi zalewu tworzą płycizny, w których żyje wiele gatunków roślin wodnych - hydrofitów. Spotkać też można zbiorowiska solniskowe, czyli rośliny związane z wodami słonymi. Wynika to z tzw. cofek, podczas których wiatr z północy i północnego-zachodu wpycha wody morskie do Dziwny i Zalewu Kamieńskiego. Jest to obszar lęgowy ptaków wodno-błotnych, między innymi perkoza dwuczubego, płaskonosa i błotniaka zbożowego, a także miejsce odpoczynku ptaków migrujących, na przykład kormorana, łabędzia niemego, gęsi białoczelnej, gęsi gęgawy, krzyżówki, świstuna, gągoła, nurogęsi i łyski.
Zalew Kamieński jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Wyznaczone są szlaki kajakowe. Przystań w Dziwnowie oferuje wycieczki po akwenie statkami spacerowymi. W Dziwnówku można zacząć przygodę z wind- i kitesurfingiem. W wielu miejscach są wypożyczalnie łódek i rowerów wodnych. Znajdują się tu trzy porty morskie: Sierosław na wschodnim brzegu cieśniny Dziwny na wysokości Wyspy Chrąszczewskiej; Kamień Pomorski oraz Dziwnów, u samego już ujścia wód Odry do Bałtyku. Na wodach zalewu odbywają się różnego rodzaju imprezy sportowe. Jedną z nich są międzynarodowe regaty żeglarskie Crewsaver Cup. Wędkarze znajdą tu dla siebie raj. Mogą łapać tu wiele gatunków ryb, między innymi łososia, okonia, leszcza, lina, węgorza bądź szczupaka.
Będąc nad Zalewem Kamieńskim warto też skorzystać z sieci szlaków rowerowych i pieszych. Nie można też ominąć zabytków Kamienia Pomorskiego oraz nie tylko sportowych atrakcji Dziwnowa.