Krakowski labirynt nad jeziorem

Bez względu na to, z którego kierunku przyjedziesz do Krakowa, przywita Cię wieża widokowa na Jörnberg. Wspinaczka po 126 stopniach wieży nagradzana jest wspaniałym panoramicznym widokiem na błyszczący labirynt krakowskiego jeziora.

Historia wieży

Najsłynniejszy punkt orientacyjny uzdrowiska klimatycznego ma za sobą ponad 100 lat historycznego rozwoju w eksponowanym miejscu na półwyspie Jörnberg. Po raz pierwszy wzniesiona w 1897 r. jako drewniana wieża widokowa, kamień węgielny pod 16,25-metrową Wieżę Bismarcka z masztem flagowym został położony na początku lipca 1907 r. w trakcie kultu Bismarcka. Jako materiału budowlanego użyto betonu zbrojonego Lolat. Odwiedzający mogli podziwiać widok z wysokości dziesięciu metrów. Nad łukowatymi drzwiami wejściowymi można było przeczytać napis "Wieża Bismarcka / 1907". Wieża została wysadzona w powietrze w 1945 roku, ponieważ "podczas wojny znajdował się tam telefon polowy".

Dzisiejsza wieża widokowa

Od listopada 1944 r. do czerwca 1995 r. na miejscu dawnej Wieży Bismarcka zbudowano nową wieżę widokową o wysokości 27,70 m, którą po raz pierwszy udostępniono zwiedzającym 1 lipca 1995 r.

Wysokość platformy widokowej: 24,13 m

Średnica parteru: 7,20 m

Szerokość platformy: 6,30 m

Liczba stopni: 126

Obecna platforma widokowa wieży znajduje się ponad 100 metrów nad poziomem morza. Odległości do bieguna północnego i południowego oraz do różnych miast i krajów są wygrawerowane w metalu na attyce.

 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!