Puszcza Barlinecka to obszar specjalnej ochrony ptaków, o łącznej powierzchni 26505,7 ha.
Puszcza obejmuje teren Puszczy Gorzowskiej na Równinie Gorzowskiej. Teren ten jest wyjątkowo bogaty w wody, obok jezior większych i mniejszych, podstawowymi formami są rzeki i liczne ich dopływy.
Lasy stanowią 80% terenu całej Puszczy Barlineckiej. W większej mierze są to lasy iglaste, głównie sosnowe, lecz spory swój udział mają również dąbry i buczyny. Na obszarze Puszczy odnaleźć można miejsca o charakterze łęgów i olsów.
Priorytetem w ochronie są ptaki, których ok. 20 gatunków znajduje się na liście z Dyrektywy Unii Europejskiej. Ponadto 5 gatunków ptaków tam bytujących zawartych jest w Polskiej Czerwonej Księdze.
Ptaki obserwowane na terenach Puszczy Barlineckiej to:
- bąk
- bocian czarny
- kania ruda i czarna
- bielik
- derkacz
- zimorodek
- puchacz
- dzięcioł czarny i średni
- gąsiorek
- wiele innych.
Niektóre z tych gatunków występują w zaskakująco dużym natężeniu jak na ogólne normy, często są to grupy stanowiące od 1 do 2% populacji gatunku całego kraju.
Dwoma głównymi punktami turystycznymi obszaru są miasta Barlinek i Strzelce Krajeńskie. Obok swoich podstawowych funkcji turystycznych jakimi są bazy hotelowo-gastronomiczne i szereg miejskich atrakcji, umożliwiają turystom odbywanie wędrówek licznymi szlakami przyrodniczymi.
W samym Barlinku jest 7 tras pieszych oraz kilka rowerowych. Miasto promowane jest jako Europejska Stolica Nordic Walking, gdyż istnieje aż 7 tras o różnym stopniu trudności przeznaczonych specjalnie dla miłośników tego sportu, o łącznej długości aż 50 km. W Strzelach sytuacja prezentuje się podobnie - wyznaczonych zostało 4 tras pieszych i kilka rowerowych.
Puszcza Barlinecka pokrywa się z kilkoma innymi formami ochrony przyrody, tj. rezerwaty przyrody. Dysponują one swoimi oddzielnymi planami ochronnymi i planami promocji terenu wśród turystów. Przez ich tereny wyznaczone są kolejne ścieżki i szklaki turystyczne, z trasami których warto się zapoznać.