• Adres: Okunica

Rezerwat przyrody Brodogóry jest terenem o charakterze stepowym, utworzonym w celu zachowania i ochrony muraw kserotermicznych, z rzadkimi i cennymi w skali całego kraju gatunkami roślin kserotermicznych (roślin ciepłolubnych) i grzybów. Powierzchnia rezerwatu wynosi 5,24 ha, a datę założenia rezerwatu ustala się na 16 marca 1957 r. Obecnie na terenie chronionym znajdują się stanowiska 51 gatunków roślin kserotermicznych (na 106 gatunków, występujących na terenie całego Pomorza), oraz 3 stanowiska muraw stepowych. Spośród tych gatunków można znaleźć aż 19 rodzajów roślin, zaliczonych do różnych kategorii zagrożenia, 5 objętych ochroną całkowitą, 4 podlegające ochronie częściowej i jeden, zawarty w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Na zboczach i stokach można spotkać m.in. tak unikatowe rośliny, jak fiołek pagórkowaty, gorsz siny, pierwiosnek lekarski, czyściec kosmaty i prosty, dzwonek boloński i syberyjski, ostrołódka kosmata, pajęcznica liliowata (Polska Czerwona Księga Roślin). Na zboczach wzniesień panują wysokie temperatury gleby i powietrza przy stosunkowo niskich poziomach opadów. Poleca się zwiedzanie rezerwatu w okresie kwitnienia roślinności, czyli na wiosnę i z początkiem lata. Wówczas można zobaczyć bogactwo roślinności i jej piękno. W innych porach roku rezerwat przypomina zwykły stok, porośnięty formami trawiastymi, niemniej ze spektakularnym widokiem na południową część jeziora Miedwie.

Rezerwat Brodogóry posiada jeden szlak edukacyjny, poprowadzony wzdłuż zachodniej granicy rezerwatu. Dodatkowo można wejść na punkt widokowy (dojście ze wsi Grędziec). Nie jest on jednak zagospodarowany, jest jedynie wyznaczoną miedzą, oddzielającą pole uprawne od terenów rezerwatu.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!