Jezioro Kamienica ma charakter jeziora polodowcowego typu rynnowego. Jego powierzchnia obejmuje powierzchnię 65 ha. Rozciąga się w kierunku południkowym i ma długość ok. 2,5 km. Szerokość akwenu waha się od 400 do 500 m. Średnia głębokość wynosi 5,9 m, a najniższy punkt ma 12,2 m. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. Znajdują się tu zarówno płaskie brzegi, jak i strome wzniesienia i skarpy. Kamienica otoczona jest lasami, głównie buczynami, które obfitują w grzyby i jagody. Znaleźć tu można co najmniej 13 gatunków roślin chronionych (w tym m.in. podrzeń żebrowiec, kukułka plamista i w ogromnych ilościach wiciokrzew pomorski) oraz ponad 20 gatunków zagrożonych na Pomorzu i rzadko spotykanych (np. złoć pochwowata, stokłosa benekena, przetacznik górski i rutewka orlikolistna). W jeziorze występują rośliny wodne, między innymi rdestnica przeszyta i moczarka kanadyjska, będącą gatunkiem inwazyjnym. Szuwary porastające brzegi również cechują się bogatą florą. Spośród ciekawszych gatunków warto wymienić skrzyp bagienny i ponikło błotne. Jezioro jest siedliskiem dla ryb, między innymi leszczy, linów, szczupaków, płoci, okoni, krasnopiór, jazgarzy czy uklei. Swoje lęgowiska mają tutaj ptaki takie jak: perkoz dwuczuby, łabędź niemy, krzyżówka, głowienka, czernica, gągoł, nurogęś, kania czarna i łyska. Z Kamienicy wypływa rzeka Błotnica, która uchodzi do Jeziora Resko Przymorskie.
Od strony Dargocic znajduje się ośrodek wypoczynkowy. Oferuje on zarówno noclegi, jak i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Trzeba jednak pamiętać, że na jeziorze obowiązuje całoroczny zakaz używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi. Wędkarze mogą korzystać z łódek i pomostów oraz kładek, których tu nie brakuje.
Kamienica ma swoją legendę. Głosi ona, że niegdyś było tu bogate miasto, którym rządził burmistrz. Uparł się, że córka pójdzie do ślubu po drodze wysypanej okruszkami chleba. Dziewczyna była tym przerażona, ale ojciec nie chciał zrezygnować z tego świętokradczego pomysłu. Bóg się rozgniewał i zesłał na miasto ulewę. Zalała ona wszystko, włącznie z kościelną wieżą. Gdy zbliżają się Święta Wielkiej Nocy, podobno można usłyszeć bicie kościelnych dzwonów. A w jeden dzień w roku, choć nie wiadomo do końca który, poziom wody w jeziorze jest tak niski, że widać czubek wieży kościoła.