Muzeum Wału Pomorskiego jest prywatną inicjatywą grupy pasjonatów, powstało w 2009 roku, powołane siłami Stowarzyszenia Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego. Nie funkcjonuje na zasadach zwykłego muzeum, chociaż przez kilka lat można było w określonych godzinach zwiedzać salę ekspozycyjną. Obecnie prowadzone są tu jedynie zajęcia tematyczne dla zgłoszonych wcześniej grup, które przy okazji mogą zwiedzić ekspozycje. W muzeum znajduje się duży zasób militariów a zgromadzone i prezentowane zbiory można podzielić tematycznie na cztery części:
- budowa Wału Pomorskiego i działania wojenne na jego terenie
- Armia Czerwona – wyposażenie, sposób działania
- 1 Armia Wojska Polskiego – wyposażenie i historia wojenna i powojenna żołnierzy, zwłaszcza na terenie regionu wałeckiego
- obozy jenieckie w regionie wałeckim.
Ekspozycje są systematycznie odświeżane, więc po kilku miesiącach można to muzeum zwiedzać jakby od nowa, zaś zajęcia tu prowadzone to doskonała zabawa dla młodych pasjonatów tematyki militarnej. Tu się nie tylko ogląda i słucha.
Na miejscu można przy okazji udziału w warsztatach zwiedzić zachowany na terenie koszar schron obserwacyjno – bojowy, schron obserwacyjny na wieży zegarowej i schron dowodzenia. Ciekawym miejscem również należącym organizacyjnie do tego muzeum jest garaż, w którym znajduje się sprzęt kołowy. Są tu między innymi: Motocykl Moskwa - mały radziecki motocykl łącznikowy z silnikiem o pojemności 125 ccm, Motocykl K-750 ciężki motocykl z koszem bocznym, BA 64B czyli lekki samochód pancerny produkcji radzieckiej, Motocykl DKW – trójkołowy motocykl wykorzystywany przez armię niemiecką w latach 1944-1945 i wiele innych pojazdów. W garażu znajdują się również wózki amunicyjne i działka pokładowe samolotów myśliwskich i szturmowych. Przy okazji obejrzeć można sposób remontowania sprzętu wojskowego.
Muzeum stale powiększa swoje zasoby a pasjonaci z nim związani przygotowują inscenizacje historyczne związane z różnymi wydarzeniami wojennymi organizując je zarówno na terenie Wałcza, w tym przede wszystkim na terenie otaczającym muzeum, jak i wyjazdowo na przykład w Tucznie.