Las Samliński został objęty ochroną jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy Rozporządzeniem Nr 14/93 Wojewody Szczecińskiego z dnia 31.12.1993 r. Zajmuje powierzchnię 108,88 ha, na której rośnie wielogatunkowy las oraz występuje duży obszar wodno-błotny. Celem ochrony jest zachowanie walorów przyrodniczo - krajobrazowych tych terenów oraz ochrona płazów, gadów, ptaków i ssaków, które tu bytują.
Las Samliński znajduje się na morenowym wzgórzu, opadającym tarasami do pobliskiej rzeki Niemicy. Wzniesienie przecinają urokliwe wąwozy z licznymi źródliskami na zboczach. Rosną tu głównie lasy bukowe i dębowe z udziałem jesionu, wiązu, grabu, jaworu, trześni, modrzewia i daglezji. Wśród nich znaleźć można wiele drzew pomnikowych o imponujących wymiarach, między innymi buk o obwodzie pnia 640 cm oraz liczne dęby i buki o obwodach ponad 500 cm. Część z nich ma już ponad 200 lat. Na obszarach bagiennych dominuje olsza. Poza tym rośnie tu wiele roślin chronionych, między innymi wiciokrzew pomorski, bluszcz i śnieżyca wiosenna. Las Samliński stanowi także ostoję dla wielu gatunków zwierząt. Na torfowiskach spotkać można żabę moczarową, żabę wodną i kumaka nizinnego. Swoje gniazda mają tu kanie rude i bieliki. Wśród ssaków warto wymienić, żyjące tu wydry, borsuki i kuny leśne.
Aby lepiej poznać walory przyrodnicze Lasu Samlińskiego warto wybrać się na spacer ścieżką dydaktyczną. Ma ona ok. 2 km i prowadzi przez najciekawsze miejsca zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Po drodze można przeczytać na tablicach informacje o roślinach i zwierzętach. Przystanki zostały wyznaczone i nazwane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Golczewie, między innymi mają nazwy Bukowy Dinozaur, Tajemnicze Bagna, czy Dąb na Cokole.