Gryfino może się pochwalić pięknym nabrzeżem dla obsługi jednostek pasażerskich oraz turystyki żeglarskiej na prawym brzegu Odry Wschodniej. To miejsce aktywnego styku miasta z rzeką, w którym ogniskują się głównie funkcje o charakterze rekreacyjnym i turystycznym. Umożliwia korzystanie z potencjału i walorów przyrodniczych rzeki i terenów przyległych. Stanowi powiązanie sieciowe z portami i przystaniami jachtowymi Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
Ten popularny wśród mieszkańców i turystów deptak oferuje wyjątkowe, o każdej porze dnia i roku, widoki na znajdujące się na przeciwległym brzegu Międzyodrze - unikalny w skali kraju obszar przyrodniczy będący fragmentem Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry. Można tutaj bezpiecznie zaparkować rower i wypocząć na jednej z wielu ławek. Przez całą długość nabrzeża prowadzi ścieżka rowerowa. Jest bezpłatna toaleta.
Północna część nabrzeża to nabrzeże pasażerskie o długości 228,10 m i głębokości technicznej 4m. Znajdują się tutaj stanowiska postojowe dla dużych jednostek (statków wycieczkowych, barek).
Istnieje możliwość zaopatrzenia ich w prąd i wodę.
Dostępne są bezpłatne miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i autobusów.
Na tej części nabrzeża znajduje się siedziba Centrum Informacji Turystycznej i placówka Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie.
Południowa część nabrzeża to nabrzeże postojowe dla jednostek pływających turystyki żeglarskiej. Jego długość wynosi 206,5 m, a głębokość techniczna 4m. Znajdują się tutaj stanowiska postojowe dla jachtów przy pomoście pływającym dostosowującym się do zmiennego poziomu wody w rzece. Istnieje możliwość zaopatrzenia jednostek korzystających z nabrzeża w prąd i wodę. Dostępne są bezpłatne miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Na tej części nabrzeża znajduje się budynek Tawerny, w którym mieści się bosmanat, toalety i prysznice dla żeglarzy oraz toalety ogólnodostępne.
Zaledwie kilkadziesiąt metrów dzieli nabrzeże od wjazdu na trasę rowerową Blue Velo (nr 3) prowadzącą w stronę Szczecina lub przez miasto i dalej na południe w stronę Trzcińska-Zdroju. Stąd rowerzyści mogą również wyruszyć w kierunku mieszczącej się 3 kilometry dalej polsko-niemieckiej granicy, za którą można wjechać na wiele tras rowerowych, w tym międzynarodowy szlak rowerowy Odra-Nysa o długości 630 kilometrów. Kilkanaście minut dzieli rowerzystę od ścieżki z Gryfina do Gardna skąd niedaleko już do Puszczy Bukowej i kolejnych szlaków rowerowych.
Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!