Jezioro Klępnicko jest jeziorem rynnowym, wypełnia rynnę polodowcową. Jest jednym z większych jezior regionu Wysoczyzny Łobeskiej. Jego wymiary wahają się między 52,66 ha a 59,8 ha powierzchni, a niektóre źródła podają wartość nawet do 64 ha. Nie jest to akwen głęboki, jego średnia głębokość wynosi 1,8 m, a w najgłębszym punkcie jeziora szacuje się ją na 4,5 m. Objętość wody wyliczono na 1089,9 tys. m3, przy wymiarach całego zbiornika 2,3 km na 0,2 km.
Jezioro Klępnicko jest jeziorem przepływowym, przepływa przez nie rzeka o tej samej nazwie.
Woda w jeziorze jest najwyższej klasy czystości, lecz niestety, za sprawą nawożenia gleb na pobliskich polach, jest ono bardzo podatne na degradację.
Jest to jezioro o charakterze sandaczowym. Oznacza, że jezioro zaliczane jest do grupy średniogłębokich zbiorników wodnych, o mulistym dnie. Jego flora wodna powierzchniowa jest dużo bardziej rozwinięta niż flora podwodna. Dodatkowo cechuje się średnią przejrzystością wody. W takich warunkach bytują ryby takie jak: leszcz, lin, ukleja, miętus, szczupak i oczywiście sandacz. Utworzono tu obwód rybacki obejmujący jezioro wraz ze strugą Klępnicą.
Jezioro obok swoich funkcji przyrodniczych, pełni także funkcje administracyjne - jest bowiem granicą gmin i powiatów. Północno-zachodni brzeg to granica z gminą Resko, a wschodni z gminą Świdwin.