• Adres: 74-510 Chełm Górny

Inne

  • Położenie:

    Chełm Górny leży 20 km na południowy wschód od Chojny. Aby dojechać do wsi z drogi krajowej nr 26 łączącej Chojnę z Trzcińskiem-Zdrój zjeżdżamy w prawo w stronę Rosnowa. Chełm Górny jest 11,5 km za skrzyżowaniem.

W XIX wieku wieś należała do Chełma Dolnego, jej właścicielem był ród von Wedlów. Od 1881 roku majątek był w rękach Hermana von Tresckowa. Na początku XX wieku – dokładnie w 1902 roku ziemię kupił Bruno Goltdammer. W 1904 roku we wsi wybudowano dwór, a w 1908 roku Goltdammer sfinansował remont kościoła i wybudował dzwonnicę. W latach 30. XX wieku wieś należała do Marii i Karla Goltdammerów, a ostatnim właścicielem był prawdopodobnie Krahmer.

W Chełmie Górnym odnajdziemy zajmujący 15 ha XVIII-wieczny park krajobrazowy. Założenie jest podzielone na dwie części – południowa, przypałacowa jest częścią leśną, zaś północna to fragment z licznymi polaniami. Na terenie parku było pięć zbiorników wodnych, w tym jeden przed pałacem. Zachowany jest także częściowy układ ścieżek.

Wśród roślinności odnajdziemy takie gatunki jak dąb czerwony, wiąz polny, grab pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, lipa drobnolistna, śnieguliczka biała, leszczyna pospolita i bluszcz pospolity. W parku występują liczne drzewa pomniki, w tym cztery dęby o średnicy 120 cm, dąb bezszypułkowy o średnicy 150 cm i dąb czerwony o średnicy 120 cm. Na terenie całego parku odnajdziemy kilka ładnych, wiekowych drzew, których wiek sięga nawet 300 lat.

Park krajobrazowy w Chełmie Górnym został wpisany na wojewódzką listę zabytków w grudniu 1980 roku. 

Powiązane trasy

Ikona

Blue Velo

269 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!