Pierwsze wzmianki w źródłach pisanych o kościele w Beseritz (łac.) pochodzą już z 1286 r. Wówczas, na wniosek biskupa Hermanna, zarząd nad świątynią przejął kościół Mariacki ze Szczecina. Warto nadmienić, iż wzmianka z 1336 r. jest najstarszą w tamtejszych kronikach. Później wieś stała się rycerską i wielokrotnie zmieniała swych właścicieli. Budynek spłonął w wieku XV, a ziemia, na której stał, została sprzedana. Wówczas wybudowano kolejną świątynię, tym razem w typie salowej, której elementy zachowały się w fasadzie kościoła filialnego w Górnym Bezrzeczu. Parafia została erygowana przy ul. Kościelnej na mocy dekretu biskupiego wydanego w 1997 r. Fundamenty pod budowę nowej świątyni rozpoczęły faktyczne prace nad dużym, nowym kościołem dla wspólnoty. Zostały one wykonane dnia 30 maja 2011 roku. Prace nad świątynią nadal trwają, do jej budowy wykorzystuje się głównie cegły. Budynek zaplanowano jako nieregularny. Ściany boczne, tworzące główny zarys korpusu rozszerzają się ku wschodowi, ku prezbiterium zakończonemu prostym murem.

Przy kościele znajduje się cmentarz. Cmentarz jest regularnie odwiedzany przez rodziny spoczywających w tym miejscu zmarłych, mimo że na jego terenie nie odbywają się już pochówki. Współczesne groby stoją w sąsiedztwie kilku starych i zabytkowych mogił. Cmentarz znajduje się na terenie miejsca grzebalnego, powstałego tutaj wraz z kościołem w XV w. Obszar ten jest ogrodzony od ul. Górnej niewysokim kamiennym murem, w którym tkwi furtka wejściowa, do której wiodą schody. Od strony ul. Na Wzgórzu na cmentarz wchodzi się po płaskim terenie przez niewielką bramkę. Na terenie cmentarza rośnie kilka wiekowych drzew, spośród których najpotężniejsze zdają się być kasztanowce. Znajduje się tu również kilkumetrowy krzyż otoczony niewysokim ogrodzeniem.

 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!