• Adres: 72-344 Rewal

Inne

  • Położenie:

    Ostrokrzew kolczasty będący pomnikiem przyrody, rośnie w Rewalu. Znajduje się przy jednym z domów wczasowych przy ulicy Westerplatte, tuż obok posesji nr 5. 

Ostrokrzew kolczasty to gatunek krzewu powszechnie występujący w Europie Zachodniej i Ameryce. W Polsce gatunek ten występuje dużo rzadziej. Zazwyczaj rośnie w mieście jako roślina ozdobna, zasadzana w parkach, skwerach lub ogrodach. 

Okaz rosnący w Rewalu odznacza się przede wszystkim imponującymi rozmiarami. Jego wysokość wynosi 6 metrów, a obwód 80 cm. Wyjątkowość rośliny kryje się nie tylko w jej parametrach. Jest to jeden z dwóch ostrokrzewów rosnących w formie drzewa w całej Europie . Wyraźnie zaznaczony pień i rozłożyste konary powodują, iż roślina wygląda potężnie. 

Ostrokrzew najładniej wygląda w sezonie zimowym, gdyż obok ciągle zielonych liści na gałązkach utrzymują się czerwone owoce. Roślinę warto zobaczyć również w okresie wiosenno - letnim, kiedy kwitnie. Charakterystyczne są także zielone, błyszczące liście o ostrych zakończeniach, skąd nazwa rośliny. 

Pomnikowy okaz ostrokrzewu kolczastego to jeden z dwóch pomników przyrody w Rewalu. Drugim jest jesion wyniosły znajdujący się tuż przy morzu na klifie, przy końcu ulicy Westerplatte. 

Obydwa drzewa można oglądać podczas spaceru ulicą Westerplatte, jednym z głównych deptaków w mieście. 

Ostrokrzew został uznany za pomnik przyrody w 2003 roku. 

 

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!