• Adres: Łasko

Inne

  • Położenie:

    Rezerwat leży w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik.

    Oddalony jest na ok. 1 km od miejscowości Łasko w kierunku południowego zachodu, a 8 km od miejscowości Bierzwnik w kierunku północnego wschodu. Mieści się niedaleko innych obiektów ochrony przyrody w odległości ok. 6 km w stronę południowego zachodu: rezerwatu przyrody Torfowisko Konotop oraz Drawieńskiego Parku Narodowego. 

    Rezerwat obejmuje fragment terenów Puszczy Drawskiej, mieszczący się na półwyspie jeziora Przytoczno. 

Rezerwat Łasko został zarejestrowany w 1964 roku, jest jednym z najstarszych obiektów ochrony przyrody na terenach województwa zachodniopomorskiego. Ma charakter faunistyczny a ściślej określając ornitologiczny. W swojej idei ochronnej ukierunkowany był początkowo na zachowanie kolonii lęgowej czapli siwej, lecz aktualnie jest to całkowite zabezpieczenie środowiska naturalnego licznych innych gatunków ptaków oraz zachowanie ich prawidłowego cyklu życiowego.

Jest częścią terenów Puszczy Drawskiej i mieści się na półwyspie jeziora Przytoczno koło wsi Łasko, co czyni go wyjątkowym pod względem lokalizacyjnym. Prawie w całości otoczony jest wodą a dostęp lądowy do niego jest możliwy jedynie przez malutki odcinek lasu. 

Symbolem i priorytetowym ptakiem do niedawna była czapla siwa, której ochrona, jak już zostało wspomniane, była głównym powodem utworzenia rezerwatu. Ptaka tego można było spotkać w środkowej części wyspy, gdzie zakładał liczne swoje gniazda – na najwyższych konarach strzelistych sosem, liczące od 1 do aż 4 gniazd na jednym drzewie. Możliwe było też odnalezienie takich gniazd na bukach czy dębach, które obok sosen są najliczniejszymi drzewami półwyspu. Jednakże populacja czapli siwej stale malała, a aktualnie nie stwierdza się gniazdowania tego ptaka na terenie rezerwatu. Wśród zadań rezerwatu leży zasiedlenie go na nowo na tym terenie, lecz taki proces nie jest łatwy i wymaga bardzo specyficznych działań. 

Możliwe jest jednak zaobserwowanie innych ciekawych gatunków ptaków tj. orła bielika czy puchacza. Fenomenem jest fakt, iż w rezerwacie jest możliwe spotkanie nura czarnoszyjnego – ptaka o pięknym wyglądnie a zarazem bardzo rzadko osiedlającego się w Polsce. W sytuacji, kiedy sztandarowy ptaki jakim była czapla siwa zaprzestał bytować na półwyspie, czołowe miejsce zajął własnie nur czarnoszyjny. 

Ponadto, Rezerwat Łasko obok ochrony ptaków, zabezpiecza 150–letni las sosnowo – bukowy (niektórym drzewom oblicza się wiek nawet na 160-170 lat), który pokrywa praktycznie cały teren i jest siedliskiem dla cennych gatunków ptaków tu wymienionych. 

Wstęp do rezerwatu jest zabroniony, niestety nie są wyznaczone na jego terenie żadne ścieżki, które umożliwiałyby odwiedzenie go turystom, a to za sprawą jego nietypowej lokalizacji terenowej. Jednakże można podziwiać jego walory z daleko, z brzegu jeziora bądź pływając na nim np. łódką. 

Na północnym brzegu jeziora znajduje się pole namiotowe z plażą. Można tam się zatrzymać i korzystać z walorów jeziora (kąpielisko, łódki oraz możliwość zorganizowanego nurkowania w jeziorze) oraz podziwiać piękno rezerwatu Łasko. 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!