Miłorząb dwuklapowy występuje czasami pod mylną nazywaną "japoński". Gatunek ten pochodzi z Chin i na terenie Japonii w ogóle się go nie spotyka. Jest bardzo rzadkim gatunkiem na terenie Polski i znajduje się na liście ściśle chronionych gatunków.
Jest to drzewo z grupy długowiecznych (niektóre okazy na świecie oszacowano na 2000 lat!) oraz osiągające bardzo duże rozmiary - granicę wysokości przyjmuje się do 40 m, lecz w Polsce jest ona pomniejszona do 30 m.
Miłorząb charakteryzuje się nietypowym kształtem liści. Są one jedynymi w swoim rodzaju, przypominają małe wachlarze z niewielkim wcięciem pośrodku. Stąd zaleca się oglądanie i podziwianie okazów tego gatunku w sezonie letnim, kiedy liście są w pełni ukształtowane. Jeszcze bardziej efektowne są one na jesieni a widok drzewa jest nieporównywalnie piękny, kiedy mienią się one w barwach od jasnej żółci aż po ciemne złoto.
Okaz nieopodal leśniczówki Kruczaj jest szczególny nie tylko ze względu na rzadkość gatunku, lecz również ze względu na swoje rozmiary. Obwód pnia drzewa wynosi od 1,95 m do 2.04 m jak mówią różne źródła. Wysokość drzewa wynosi 17 m. Wiek drzewa natomiast szacuje się na 110 lat, co jest już bardzo dobrym wynikiem.
Drzewo jest łatwo dostępne dla turystów, gdyż nie leży na terenie prywatnym, wystarczy kierować się do leśniczówki Kruczaj i tam ewentualnie poprosić o wskazanie obiektu, gdyż nie jest on niestety oznakowany żadną tabliczką.
Drzewo to zostało wpisane na listę pomników przyrody na podstawie Rozporządzenia Wojewody Zachodniopomorskiego z 2001 roku.