Inne

  • Położenie:

    Schron znajduje się przy ul. Kościuszki w Szczecinku, trasa wyjazdowa na Połczyn Zdrój. W pobliżu duży charakterystyczny obiekt, bunkier B-Werk. Przed bunkrem znajduje się duży, bezpłatny parking oraz wystawa pojazdów militarnych z czasów II Wojny Światowej w tym czołg.

Wykonany w 1935 roku . Odporność na wielokrotne uderzenia pociskami 150 mm. Obiekt od strony atakujących był niewidoczny, gdyż jego strop był na równi z terenem i przysypany ziemią. W pierwszym pomieszczeniu przechowywano działko 37 mm (Panzerabwehrkanone 36), przyrządy do jego konserwacji oraz amunicję. Podczas ataku sił zmotoryzowanych nieprzyjaciela działko wytaczano na pozycję polowa w pobliżu schronu i stamtąd prowadzono ostrzał. Była to bardzo udana i celna broń. Zaleta był także niewielki ciężar (328 kg) umożliwiający kanonierom jego łatwe wytaczanie na pozycję bojową. Od 1941 r. – wobec zwiększenia grubości pancerzy czołgów-działko ze względu na mały kaliber przestało spełniać wymagania pola walki. Dlatego opracowano specjalne granaty nasadkowe, które zwiększyły przebijalność  pancerzy.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!