Transmisja odbyła się na żywo na dwóch kanałach na Facebooku:
Rowerem przez Pomorze Zachodnie
Pomorze Zachodnie News
Do prezentacji tematu: „Jak zostać najlepszym Miejscem Przyjaznym Rowerzystom na szlaku rowerowym” został zaproszony Szymon Nitka, jedna z najbardziej znanych osób w Polsce promujących turystykę rowerową jako wygodny, przyjazny i bezpieczny sposób spędzania wolnego czasu. Szymon Nitka jest autorem bloga „Znajkraj”, na którym pokazuje i opisuje szlaki rowerowe w Polsce i Europie.
Podczas webinaru zostały przedstawione sprawdzone rozwiązania na tworzenie Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, zarówno dla przedsiębiorców, którzy prowadzą hotel, restaurację, pole namiotowe, czy osób zarządzająch przestrzenią publiczną. Podane zostały konkretne rady, jak stać się ulubionym przystankiem na trasie miłośników dwóch kółek. Jak stworzyć przestrzeń, w której rowery będą bezpieczne przez noc i przechowywane w komfortowych warunkach dla właściciela. Co należy zapewnić w miejscach przyjaznych rowerzystom: jakie podstawowe narzędzia do naprawy rowerów, jak przedstawić informacje o najbliższych sklepach i serwisach rowerowych. Pokazane zostały przykłady jak zagospodarować przestrzeń do parkowania rowerów oraz miejsca, w których należy ją zaprojektować, biorąc pod uwagę charakter miejsca, np. w restauracji, w miejscu dobrze widocznym dla rowerzystów.
Podano przykłady dobrze zorganizowanych miejsc przyjaznych rowerzystom w Polsce i Europie oraz przykłady złego sposobu zarządzania przestrzenią dla rowerzystów.
Webinar można obejrzeć na kanale YT Pomorze Zachodnie pod linkiem: https://youtu.be/KrTaY9B05oA?si=RzxsiFB89QCS6XEu Może być obejrzany również przez osoby mówiące w innym języku niż polski, poprzez dodanie odpowiednich napisów.
Webinar daje dobre rady i przykłady, jak stać się i prowadzić Miejsca Przyjazne Rowerzystom na szlaku rowerowym: Szlaku Żelaznej Kurtyny EV 13, którego cześć stanowi Velo Baltica przebiegająca wzdłuż Morza Bałtyckiego ze Świnoujścia do Ustki i innych szlakach na Pomorzu Zachodnim, w Polsce i Europie.
Zapraszamy do czerpania wiedzy i inspiracji istniejącym Miejscom Przyjaznym Rowerzystom oraz tym, które chciałby nimi zostać. Do systemu Miejsc Przyjaznym Rowerzystom można się wpisać poprzez spełnienie wymagań zawartych w regulaminie oraz wypełnienie formularza. Udział w programie jest bezpłatny. Po weryfikacji zgłoszonego miejsca otrzymują certyfikat MPR.
Dlaczego warto posiadać certyfikat MPR?
Zyskuje się dodatkowych klientów i przewagę konkurencyjną poprzez promocję w aplikacji Pomorze Zachodnie, promocje w social mediach, obecność na mapach rowerowych, publikacjach i innych materiałach promocyjnych na temat tras rowerowych Pomorza Zachodniego.
Certyfikat można wykorzystywać w swoich działaniach marketingowych np. umieszczając logo MPR na swoim obiekcie, stronie internetowej, social mediach czy ulotce.
Dlaczego warto jeszcze otworzyć się na rowerzystów? Nastawienie na rowerzystów się po prostu opłaca. W całej Europie ten rodzaj turystyki jest znaczącym czynnikiem rozwoju regionalnego i lokalnego. Zgodnie z szacunkami Europejskiej Federacji Cyklistów sektor „cycle industry” w EU to 655 tys. Miejsc pracy. A roczne przychody z turystyki rowerowej to aż 44 mld Euro. Dzienne wydatki turysty rowerowego w Niemczech czy Austrii wynoszą 52-70 euro.
Regulamin, formularz zgłoszeniowy dostępne są pod adresem https://turystyka.wzp.pl/system-rekomendacji-miejsc-przyjaznych-rowerzystomSkany podpisanego formularza zgłoszeniowego należy przesłać na adres mailowy: mpr@wzp.pl