Kościół pw. Wniebowzięcia NMP to kościół gotycki zbudowany w XIV w. Świątynia została ufundowana przez księżną Zofię, żonę Barnima IV. Patronat nad kościołem sprawowali wówczas Joannici. Świątynia jest zwrócona ołtarzem głównym na wschód. Jej fundamenty wykonano z kamienia. Wzniesiono ją z cegły ceramicznej pełnej w wątku wendyjskim. Ten imponujący budynek z ogromną wieżą i wielobocznym prezbiterium to trzynawowa bazylika. Wieża kościoła jest czterokondygnacyjna. Nad portalem wejściowym znajduje się duże ostrołukowe okno. Wieża posiada tarczę zegarową, pod nią widać rząd wąskich płycin. Zwraca uwagę ostrołukowy fryz wokół wieży oraz ornament w kształcie krzyża, umieszczony tuż pod dachem świątyni. Kościół zbudowano na planie prostokąta, później dobudowano kaplicę i zakrystię, co utworzyło formę wieńca. Prezbiterium, nawa główna oraz nawy boczne posiadają sklepienie gwiaździste, natomiast w kruchcie kościoła jest sklepienie krzyżowo-żebrowe.
Wyposażenie kościoła nie przetrwało zawieruchy wojennej. W 1945 r. żołnierze radzieccy wkroczyli do Sławna i zniszczyli dużą część śródmieścia. Kościół został zdewastowany, wypalono wnętrze naw i wieży. Przed wojnę sławę przynosił mu piękny, duży renesansowy ołtarz główny. Obecnie w kościele znajduje się ołtarz główny, będący tryptykiem wzorowany na gotyku, ambona oraz stacje drogi krzyżowej pochodzące z lat 50. XX w. Są tu też: chrzcielnica z XVIII w., misa chrzcielna z XVI w., trzy dzwony żeliwne z lat 20. XX wieku oraz obraz olejny "Obrzezanie" z XVIII w.
W kościele znajduje się tablica poświęcona ewangelickiemu pastorowi Dietrichowi Bonhoefferowi, która została odsłonięta w 50. rocznicę jego śmierci w 1995 r. Na tablicy widnieją napisy w języku polskim i niemieckim. Ufundowało ją Międzynarodowe Towarzystwo Bonhoeffera. Dietrich Bonhoeffer był członkiem "Kościoła Wyznającego". Stworzył seminarium duchowne kształcące ewangelickich księży na Pomorzu w miejscowości Finkenwalde (obecnie Szczecin-Zdroje). Oficjalnie przeciwstawiał się ideologii Hitlera. W 1937 r. seminarium zostało zamknięte. Dalszą działalność Bonhoeffer prowadził w rejonie Sławna i Koszalina poprzez superintendentów dzięki pomocy Friedricha Onnasza z Koszalina i Eduarda Blocha ze Sławna. Praca grup seminaryjnych została przerwana przez tajna policję państwową w 1940 r. Bonhoeffer był rektorem seminarium "Kościoła Wyznającego". Zginął w obozie koncentracyjnym w 1945 r we Flossenburgu.
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP do okresu wprowadzenia reformacji na Pomorzu był kościołem katolickim, a następnie do 1945 r. kościołem protestanckim. Po 1945 r. ponownie zaczął służyć katolikom. Obecnie to kościół parafialny należący do dekanatu w Ustce.
Świątynia stoi na niewielkim wzniesieniu. Na ładnie zagospodarowanym, pełnym zieleni terenie przykościelnym znajduje się pomnik ks. Kard. S. Wyszyńskiego, kapliczka maryjna oraz obelisk świadczący o przebiegu przy kościele Drogi św. Jakuba. Świątynia leży również na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.