• Adres: Rościn

Inne

  • Położenie:

    Głaz Klickstein to pomnik przyrody nieożywionej znajdujący się w powiecie myśliborskim, w gminie Myślibórz, nieopodal wsi Rościn, położonej około 6 km na południowy zachód od stolicy powiatu i gminy - Myśliborza.

    Głaz Klickstein jest oddalony o około 1 km na zachód od wsi Rościn. Dotrzeć do niego można drogą polną prowadzącą do Chłopowa przez Chłopówko. Pomnik przyrody znajduje się w niewielkim lasku, na wzgórzu, nieopodal tejże drogi.
    Znalezienie go nie powinno jednak stanowić problemu, gdyż trasa od samej wsi Rościn jest oznakowana tablicami informacyjnymi.

Głaz Klickstein, zwany również Czarcim Głazem i Diabelskim Kamieniem, to ogromny głaz narzutowy o obwodzie 12,5 m i wysokości 2,15 m.
Otoczony jest mniejszymi głazami tworzącymi krąg o średnicy około 15 m. Prawdopodobnie w miejscu tym znajdowało się kiedyś cmentarzysko. Głaz ten był uznany za pomnik przyrody jeszcze przed II Wojną Światową. Był wtedy otoczony kamiennym murkiem z ławkami.
Obecnie poza pomnikiem w miejscu tym znajduje się obszerna tablica informacyjna.

Pierwotnie głaz ten składał się z dwóch części, z których jedna, górna, była ruchoma. Przy każdym poruszeniu wydawała charakterystyczne kliknięcia. Stąd też pochodzi niemiecka nazwa Klickstein.
Obecnie górna część głazu znajduje się przy drodze ekspresowej S3 i oznacza 15 południk przebiegający w tym właśnie miejscu.

Z Czarcim Głazem wiąże się legenda o zakładzie Boga i Diabła. Diabeł, aby wygrać miał zbudować wieżę wyższą niż wszystkie okoliczne kościoły. W tym celu sprowadził kamienie, aż ze Skandynawii. Rozrzucał je dokoła, a gdy w końcu zaczął je układać popełnił błąd konstrukcyjny, przez który nie ukończył wieży na czas. Przegrana rozwścieczyła Diabła tak bardzo, że zburzył wieżę, a jej odłamki rozsypały się po całej okolicy. Ostatni głaz, który został po nieudanej budowli, Diabeł w przypływie złości kopnął z całej siły, a odcisk jego kopyta po dziś dzień widoczny jest na powierzchni kamienia.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!