Muzeum Elektryczności powstało w 2006 roku z inicjatywy elektryków z rejonu dystrybucyjnego w Choszcznie. Muzeum tworzone jest dzięki ludziom z pasją i to właśnie dzięki tej pasji udało się ocalić od zapomnienia wiele wartościowych przedmiotów.
W swoich zbiorach muzeum posiada kolekcję ponad 100-letnich mierników tablicowych wskazujących parametry energii elektrycznej oraz różne typy mierników przenośnych. Posiada całą gamę liczników energii elektrycznej, tablic licznikowych, bezpieczników i elementów instalacji elektrycznych, źródeł i odbiorników energetycznych. Na uwagę zasługuje kolekcja silników elektrycznych, z których najstarszy pochodzi z roku 1913 i jest w doskonałym stanie technicznym. Wśród zbiorów znajduje się kabel prądu stałego z 1896 roku, który został wydobyty spod dna rzeki Drawy. Osobny dział stanowią zbiory dokumentacji technicznej i fachowej literatury z zakresu ogólnie pojętej elektryczności. Ciekawostką jest projektor filmowy pochodzący z pierwszego w mieście kina, do dzisiaj znajduje się w nim taśma filmowa z hitem sprzed lat - "Fantomasem". Muzeum współpracuje z elektrownią w Kamiennej, jest to chluba elektryków z Drawna i Choszczna, jest to najstarsza tego typu elektrownia w Europie. Elektrownia ma ponad sto lat, a wszystkie części, które w niej działają są częściami oryginalnymi. Muzeum znajduje się w jednym z pomieszczeń Zakładu Energetycznego w Drawnie, pomieszczenie to aktualnie nie jest w stanie pomieścić wszystkich zbiorów, zwłaszcza, że kolekcja eksponatów stale się powiększa.
Muzeum w Drawnie to atrakcja przede wszystkim dla pasjonatów elektryczności, ale dzięki zaangażowaniu i pasji osób prowadzących muzeum nawet dla laika z pozoru zwykły kabel stanie się wyjątkowym eksponatem.