• Adres: 78-100 Kołobrzeg

Inne

  • Położenie:

    Reduta znajduje się na zachodnim brzegu Kanału Drzewnego przy porcie rybackim. Dojazd możliwy jest tylko od ulicy Bałtyckiej. Ostatnie sto metrów za bramą przebiega po drodze gruntowej. Lepiej pozostawić samochód na parkingu przy targu rybnym i dojść pieszo. W porach roku, gdy drzewa są bezlistne, reduta jest dobrze widoczna z ulicy Solnej. Jej położenie przy powstałym w 2013 roku Skansenie Morskim, którego eksponaty - okręty rzucają się w oczy z daleka, ułatwia lokalizację reduty.

Redutę Solną wybudowano zbyt późno, aby zdążyła odegrać przypisaną jej rolę osłaniania portu od zachodu. Nie było jej jeszcze ani podczas wojny siedmioletniej, ani napoleońskiej, a już w II wojnie światowej nie miała znaczenia militarnego - Niemcy obsadzili ją jedynie volkssturmem, czyli pośpiesznie przeszkoloną młodzieżą i osobami starszymi i nie było problemu z jej zdobyciem przez wojska 6. Dywizji Piechoty. Plusem takiej sytuacji jest to, że reduta przetrwała do naszych czasów w dobrym stanie. Dotyczy to zarówno obu budynków, jak i wału ziemnego oraz fosy. Reduta zawdzięcza swoją nazwę mostowi solnemu, prowadzącemu do warzelni soli, której to przeprawy miała bronić. Została wybudowana w latach 1832 - 1836, kiedy to wyciągnąwszy wnioski z wojny 1807 roku, umacniano te punkty miasta, które okazały swoją słabość w konfrontacji ze współczesną techniką wojskową. Tutaj zdarzyło się tak, że istniejący przyczółek przy moście solnym Francuzi wzięli z marszu. 

Wnętrze jest bardzo ciekawe ze względu na zastosowane sklepienie kolebkowe, które pozwoliło uzyskać salę o dużej powierzchni bez stawiania filarów. Budynek ten ma kształt dwóch stykających się kół o różnej wielkości. Dziesięć metrów dalej, w mniejszym ceglanym pomieszczeniu wbudowanym w wał ziemny, prawdopodobnie dawnej prochowni, od 2014 roku mieści się urządzona przez "Wanię" wystawa znalezisk, które łączy temat wojny napoleońskiej. Wokół Reduty Solnej można pływać kajakiem.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!