• Adres: 72-400 Kamień Pomorski

Inne

  • Położenie:

    Teren Starego Miasta znajduje się w północnej części Kamienia Pomorskiego. Opasają je ulice: od północy aleja Mistrzów Żeglarstwa, od wschodu Klasztorna i Wąska, od południa Plac Wolności i Pocztowa, od zachodu Mikołaja Kopernika i Wilków Morskich. Samochód można zaparkować na Rynku, na miejscach wyznaczonych wokół Ratusza lub na ulicy Gryfitów.

     

Nazwa miasta pochodzi od leżącego na brzegu Wyspy Chrząszczewskiej głazu zwanego królewskim. Według tradycji Bolesław Krzywousty miał z niego dokonać w 1121 roku przeglądu floty.

Osada ze względu na swoje położenie bardzo szybko zyskała na znaczeniu. Już w 1176 roku stała się siedzibą biskupów pomorskich. Stało się to po spustoszeniu pierwotnej stolicy biskupa w Wolinie. Wtedy też rozpoczęto wznoszenie kanonii, pałacu biskupiego i katedry, którą z powodu najazdu Duńczyków i Brandenburczyków ukończono dopiero w XIV wieku. Całość zespołu została otoczona murem obronnym. W późniejszych wiekach zespół wzbogaciły: dom dziekana, plebania, dom instytutu dla panien, dom zakrystiana, ceglana kanonia i szkoła. W początkowym okresie reformacji biskupstwo nie uległo kasacji. Dopiero po śmierci ostatniego biskupa katolickiego w 1544 roku Kamień Pomorski stał się siedzibą biskupów luterańskich. Był nią do 1648 roku. W latach 1648-1821 w Kamieniu rezydowała luterańska kapituła. Od 1812 do 1945 roku katedra była kościołem parafialnym. Pod zarząd kościoła rzymskokatolickiego kompleks powrócił po II wojnie światowej. W 1972 roku katedra została ponownie konsekrowana. W 2005 roku zespół katedralny uznany został za Pomnik Historii.

Równolegle do kompleksu katedralnego rozwinęło się miasto. Wykształciło się ono ze słowiańskiego grodu istniejącego co najmniej od X wieku. W 1124 roku Otton z Bambergu dokonał pierwszego chrztu mieszkańców Kamienia. W 1274 roku osada otrzymała prawa miejskie, co wydatnie przyczyniło się do jej rozwoju. Wytyczono wówczas siatkę ulic, z centralnie umieszczonym placem targowym - rynkiem. Rozpoczęto wznoszenie ratusza i murów obronnych. W XIV wieku Kamień przystąpił do związku hanzeatyckiego, poszerzając tym samym sieć kontaktów handlowo-politycznych. W XVII wieku miasto trzykrotnie zmieniło przynależność terytorialną. Najpierw dostało się pod panowanie królów Szwecji, później Brandenburgii, a na koniec Królestwa Prus. W 1892 do Kamienia dotarła kolej. W trakcie ostatniej fazy II wojny światowej miasto zostało w 40% zniszczone w trakcie bombardowania przez Armię Czerwoną. W takim stanie zostało przekazane Polsce. W latach 60. XX wieku wyburzono część ocalałej zabytkowej zabudowy, zastępując ją blokowiskiem.

 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!