Krzywy Las to powierzchniowy pomnik przyrody. Na niespełna 2 ha rośnie ok 100 sosen o charakterystycznie wygiętych pniach. Teorii na temat powstania deformacji tych sosen jest wiele. Jedna z nich mówi o czołgach, które ponoć rozjechały młode drzewka. Te przymarzły do gruntu i po roztopach odżyły w takiej formie. Niektórzy próbują doszukać się działania sił pozaziemskich czy zakłóceń grawitacji. Bliższa prawdy jest teoria o specjalnym mechanicznym uszkodzeniu młodych drzew przez człowieka.
Drzewa zostały zasadzone w latach 30. XX wieku. Dzięki badaniom liczby słojów w sękach wiadomo, że gdy miały one ok. 7 lat, na wysokości ok. 20 cm od ziemi uszkodzono wierzchołek i boczne gałęzie. To spowodowało, że jedyna boczna gałąź przejęła rolę pnia. Naturalne dążenie do pionu sprawiło, iż ten "nowy" pień wygiął się łukowato w kierunku północnym pod kątem 90° i dalej rósł pionowo. Wygięcia mają od jednego do trzech metrów długości. Sosny są stosunkowo niskie jak na swój wiek, najwyższe nie przekraczają 15 m wysokości.
Takie drzewo mogło posłużyć do budowy mebli, łodzi, sań, beczek, a może nawet harf. Niestety geneza Krzywego Lasu raczej pozostanie zagadką. W żadnych leśniczych dokumentach nie natrafiono na informacje na ten temat, a leśniczy którzy sadzili te sosny już nie żyją.