Inne

  • Dla dzieci
  • Położenie:

    Gmach główny Muzeum znajduje się na Rynku Staromiejskim, pomiędzy Ratuszem, a Kolegiatą Mariacką.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie (MAH) jest samorządową Instytucją Kultury Miasta Stargard Szczeciński. Siedzibą MAH są zabytkowe budynki przy płycie rynku: Odwach z barokowymi kamieniczkami oraz Basteja w Parku Piastowskim. 

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie Szczecińskim istnieje od 1960 roku i jest jedynym Muzeum w tym mieście. Zbiory gromadzone w Muzeum stanowią zabytki z dziedziny: archeologii, archiwistyki, etnografii, fotografii, militariów, numizmatyki i wielu innych dziedzin szeroko pojętego muzealnictwa. 

W skład struktury organizacyjnej MAH w Stargardzie Szczecińskim wchodzą następujące działy:

  • Dział Administracyjno-Gospodarczy,
  • Dział Księgowości,
  • Dział Archeologiczny,
  • Dział Dokumentacji Zabytków,
  • Dział Historii i Badań nad Społecznością Lokalną,
  • Dział Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji,
  • Biblioteka.

W swojej ofercie wystawienniczej MAH ma dwie wystawy stałe i liczne wystawy czasowe prezentowane w czterech salach.

Pierwsza wystawa stała pt. "Dzień po dniu... Stargard 1945-1989" jest ekspozycją planszową prezentującą dzieje Stargardu po wojnie do czasu upadku komunizmu. Życie codzienne, wielka polityka, urbanistyka i mieszkańcy - to tylko część tematów poruszanych na tej wystawie.

Wystawa stała "Aptekarstwo pomorskie i stargardzkie na przestrzeni wieków" składa się z trzech części: pierwsza prezentuje najstarsze zabytki z aptek pomorskich (sięgające nawet XVI wieku), druga część to ekspedycja, gdzie znajdują się zabytkowe meble z 1889 roku, pochodzące z nieistniejącej już apteki „Pod Złotą Gwiazdą” w Stargardzie, trzecia część wystawy to ekspozycja-laboratorium galenowe.

Oprócz działalności wystawienniczej MAH prowadzi również działalność edukacyjną: lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, "Muzealne Spotkania z Przeszłością", czyli serię otwartych wykładów traktujących o historii miasta i jego okolic, oraz zajęcia wakacyjne i feryjne dla całych rodzin.

Co roku MAH uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów, odbywającej się w sobotę w okolicach 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów), podczas której można bezpłatnie zwiedzić wystawy oraz wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych z tej okazji.

Od 2014 roku MAH organizuje Dzień Historyczny podczas Dni Stargardu. Jest to festyn dla mieszkańców miasta, odbywający się w Parku Piastowskim.

Biblioteka MAH ma w swoich zbiorach 12 000 woluminów głównie z takich dziedzin jak: historia, archeologia, sztuka, muzealnictwo oraz nauki pomocnicze tych dziedzin. Biblioteka Muzeum w swoich zasobach oprócz książek i czasopism posiada zbiory specjalne m.in. stare druki, zbiory dawne (1800-1950), druki życia społecznego. Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00. Ze zbiorów można korzystać jedynie na miejscu, w czytelni.

 

W czwartki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Budynek główny MAH nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do muzeum prowadzi podjazd, jednak większość sal znajduje się na piętrze, bez windy ani innych udogodnień.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!