Mołstowa jest jedną z rzek przymorza. Jej długość, w zależności od opracowania, wynosi od 48 do 57 km, a jej dorzecze rozciąga się na obszarze dochodzącym do 377 km2. W górnym biegu płynie przez tereny bezludne, leśne, wchodzące w skład Puszczy Popielewskiej. Ma wtedy charakter rzeki górskiej, jej nurt jest rwący, a koryto mocno meandruje. Natomiast w dolnym odcinku jest już spokojniejsza, tereny wokół stają się bardziej zaludnione, pokryte polami uprawnymi i łąkami. Otoczenie rzeki, w postaci wielu starych drzew (m.in. jesionów i olch) i ich pochylonych nad wodą konarów, stanowią malownicze krajobrazy, szczególnie ciekawe dla miłośników obcowania z przyrodą. 

Wody Mołstowej bogate są w ryby. Występują tu przede wszystkim takie gatunki, jak jelec i kiełb krótkowąsy, a poza tym także pstrąg, lin, ciernik, troć czy lipień. Z tego powodu jest świetnym miejscem dla amatorów wędkarstwa. Jednak na rzece obowiązuje zakaz spinningowania od końca sierpnia do 1 stycznia, a od 1 listopada do 30 kwietnia także zakaz brodzenia. Rzeka otoczona jest lasami i szuwarami, które stanowią strefę życia i żerowania licznego ptactwa wodnego i błotnego, np. kaczek, czapli, żurawi. 

Na rzece istnieje możliwość organizacji spływów kajakowych. Jednak z powodu licznych zakoli i dużej liczby powalonych do koryta drzew szlak bywa momentami bardzo uciążliwy. Płynąć tędy można głównie w okresie wiosennym, a latem jedynie po znacznych opadach deszczowych. 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!