Inne

  • Położenie:

    Kościół pw. św. Piotra i Pawła znajduje się na wzgórzu w centralnej części miejscowości. W pobliżu świątyni mieści się szkoła.

Kościół pochodzi z XV w. To budynek halowy z trzema nawami bez wyodrębnionego prezbiterium i wieżą od strony zachodniej. Kościół na przestrzeni wieków nie uległ drastycznym przekształceniom. Zmiany nastąpiły w XIX w., kiedy podczas remontu powiększono okna, odnowiono część wieży i dobudowano w stylu neogotyckim zakrystię.

Bryła kościoła jest surowa. We wnętrzu w pierwszym momencie uwagę przyciąga sklepienie. W nawie głównej jest sklepienie gwiaździste, w nawach bocznych sklepienie z żebrami jarzmowymi. Otynkowane sklepienie pomiędzy żebrami posiada gotyckie malowidła, w których przeważają pięcioramienne  gwiazdki, ale są też wici roślinne, koła, krzyże i trójlistne koniczyny. Malowidła te odkryto podczas remontu kościoła w 1966 r. i odrestaurowano. Różnią się one barwą w poszczególnych częściach nawy. Wykonano je głównie farbą czarną, wykorzystując również kolor zielony w pierwszym i drugim przęśle nawy od wschodu, natomiast farbą czerwoną z niewielkim udziałem farby czarnej i zielonej w pozostałej części nawy. Wydaje się, że malowidła te wykonywały dwie osoby. Te w pierwszym i drugim prześle nawy są dużo wyższej jakości. Być może malowidła wykonane głównie czerwoną farbę malowała osoba, która kończyła dzieło swojego poprzednika. Malowidła umieszczone na sklepieniu są tak intrygujące, iż na długo przyciągają uwagę odwiedzających  to miejsce.

W 1992 r. podczas przeprowadzanego remontu w kościele odkryto kolejny element świadczący o gotyckim pochodzeniu budowli. Tym razem należy pochylić głowę, aby przyjrzeć się posadzce kościoła. W nawie głównej posadzki znaleziono kwadratowe ceglane płytki, natomiast w nawie południowej posadzka ułożona była z różnorodnych fragmentów, tj. strzałek, kwadratów, nieregularnych form cegieł. Fragment dawnej średniowiecznej podłogi można zobaczyć pod grubą taflą zbrojonego szkła w nawie południowej.

Malowidła na sklepieniach oraz podłoga to magnes przyciągający turystów do kościoła. W kruchcie świątyni znajduje się również chrzcielnica z czasów jej powstawania. Wykuto ją z jednego głazu narzutowego. Ma kształt kielicha na nóżce. W kościele znajduje się również obraz z XVII w. przedstawiający "Sąd ostateczny", namalowany na pionowo zestawionych deskach. Dawniej wokół kościoła istniał cmentarz. Dziś świadczą o nim porozrzucane fragmenty nagrobków. Przy kościele znajduje się też głaz pamiątkowy poświęcony Janowi Pawłowi II, figurka Maryi na postumencie oraz anioła na kamieniu.

Aby dojść do kościoła, trzeba wspiąć się po wielu schodach prowadzących na wzgórze. Kościół pw. św. Piotra i Pawła to kościół parafialny należący do dekanatu w Sławnie. Przed świątynią można zaparkować samochód.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!