• Adres: 74-500 Mętno Małe

Inne

  • Położenie:

    Wieś Mętno Małe znajduje się 7 km na południe od Chojny, można do niej dojechać drogą wojewódzką nr 124. Jadąc do wsi ze Szczecina należy wybrać drogę krajową nr 31. Za Chojną zjeżdżamy z niej w prawo, w drogę wojewódzką nr 124, następnie skręcamy w prawo. W centrum wsi, po wschodniej stronie ul. Wiejskiej, na terenie dawnego cmentarza, znajdziemy średniowieczny kościół.

Kościół w Mętnie Małym został wybudowany na przełomie XIV oraz XV wieku, jako filia kościoła z Mętna. Od XVI wieku do 1945 roku kościół był wykorzystywany przez gminę protestancką, od zakończenia II wojny światowej kościół jest nieużytkowany.

Budowla została wzniesiona w stylu gotyckim, na planie prostokąta z zamkniętą półkoliście częścią wschodnią. Obiekt został wybudowany z głazów granitu, w narożnikach zaś zastosowano cegłę. Jednonawowa świątynia przykryta jest dwuspadowym dachem, który nad prezbiterium przechodzi w półstożek. W XVIII wieku przemurowano otwory okienne, a pod koniec XIX wieku portal od strony zachodniej. W bocznych ścianach znajdują się po dwa okna, od strony prezbiterium znajdziemy trzy otwory okienne, przy czym środkowe jest ostrołukowe. W południowej ścianie świątyni umieszczony jest portal, ostrołukowy o trójuskokowych ościeżach. W elewacji zachodniej mieści się portal główny z trójkątnym szczytem.

We wnętrzu kościoła z wyposażenia zachowały się jedynie średniowieczne, datowane na XV wiek, polichromie ścienne. Przedstawiają one sceny: św. Krzysztofa z Chrystusem na ramieniu, Ostatnią Wieczerzę, Sąd Ostateczny oraz Pietę z fundatorami. Scena Sądu Ostatecznego została umieszczona w absydzie prezbiterium, w trzech dużych polach obrazowych. W kościele zachowały się także malowane zacheuszki w formie krzyża maltańskiego wpisanego w okrąg.

Świątynia w Mętnie Małym została wpisana na listę zabytków w lipcu 1958 roku. Obiekt przetrwał II wojnę światową, w latach powojennych został zdewastowany. Obecnie trwają prace związane z odbudową kościoła. W 2013 roku podjęto starania, które mają przywrócić budowli funkcje sakralne.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!