• Adres: Lubin

Inne

  • Położenie:

    Wzgórze widokowe Zielonka znajduje się na wyspie Wolin, w granicach Wolińskiego Parku Narodowego. Stanowi jedno ze wzniesień Pagórków Lubińsko-Wapnickich. Położone jest na wschód od miejscowości Lubin w gminie Międzyzdroje, w powiecie kamieńskim. Najłatwiej dojechać z Międzyzdrojów drogą na południe do Lubina. Będąc w miejscowości należy jechać ul. Główną. Po lewej stronie, bliżej końca zabudowań, trzeba skręcić w lewo, w ul. Dobrą, gdzie po ok. 350 m znajduje się parking. Dalej droga wiedzie do góry przez las. Na szczyt prowadzi niebieski Szlak nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim.

Wzgórze Zielonka osiąga wysokość 81 m n.p.m. Powstało w wyniku cofania się lądolodu ponad 10 tys. lat temu. Ze szczytu rozpościera się niesamowity widok. Jest to bowiem jedyne miejsce, skąd widać zarówno Morze Bałtyckie, jak i rozlewiska wstecznej Delty Świny, Zalew Szczeciński i wody Jeziora Wicko Wielkie. Przy dobrej widoczności można również dostrzec niemieckie miasteczko Ahlbeck, leżące tuż za Świnoujściem. O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt, że Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody uznało panoramę, roztaczającą się ze wzgórza za "Krajobraz roku 1993/94”.

Warto zaznaczyć, że ze Wzgórza Zielonka podziwiać można także "krainę 44 wysp" na Świnie. Jest ona zaliczana do tzw. "europejskiej ostoi ptaków". Tym samym stanowi jeden z ważniejszych obszarów Wolińskiego Parku Narodowego. Punkt widokowy Zielonka wyposażony jest w tablicę informacyjno-dydaktyczną, opisującą bardzo ciekawą historię powstania wysp. 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!