W centralnej części Troszyna, na wrzecionowatym placu został wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku kamienno-ceglany kościół. Świątynia została całkowicie przebudowana w drugiej połowie XIX wieku – wtedy też dobudowano okazałą wieżę zwieńczoną hełmem. W 1986 roku do kościoła dobudowano zakrystię. Na terenie kościoła zlokalizowany jest przykościelny cmentarz.
W granicach nekropolii odnajdziemy dobrze zachowaną kwaterę rodziny hrabiowskiej Finck von Finckenstein – dawnych właścicieli majątku. Tutaj pochowany został Graf Günther Finck von Finckenstein, który Troszyn otrzymał w spadku w 1871 roku. Wieś aż do zakończenia drugiej wojny światowej należała do rodu Finck von Finckenstein. Po 1945 roku większość niemieckich nagrobków usunięto. Płyta dawnych właścicieli ozdobiona jest herbem rodowym.
Cmentarz jest otoczony kamienno-ceglanym murem z ozdobną bramą. Nekropolia funkcjonuje do dziś, obecnie większości grobów jest polska. Cmentarz wraz z murem i bramą został wpisany na wojewódzką listę zabytków w styczniu 2011 roku.