• Adres: 74-311 Warnice

Inne

  • Położenie:

    Park dworski znajduje się w południowej części Warnic, niedaleko skrzyżowania dróg prowadzących na południe do Smolnicy, a na wschód do Różańska. Park usytuowany jest w północno-zachodniej części zespołu folwarcznego.

Park krajobrazowy w Warnicach powstał w XVIII wieku na powierzchni 3,2 ha. Znajduje się w północno-zachodniej części zespołu folwarcznego. W parku występują liczne drzewa takie jak lipy, dęby, jesiony, wiązy, kasztanowce i graby. Na polanie w parku możemy zobaczyć dąb o obwodzie pnia sięgającym 550 cm. Obecnie pierwotny układ dróg w parku uległ zatarciu, zachowała się polana oraz zadrzewiony gazon przed pałacem. Ważnym elementem parku są ruiny pałacu, zbudowanego w połowie XIX wieku przez Juliusa von Osten w stylu neoklasycystycznym. Jest to obiekt murowany, zbudowany z cegły na planie prostokąta. Pałac ma dwie kondygnacje oraz ryzality boczne i środkowy. Po wojnie była tam siedziba szkoły, potem został opuszczony i niszczeje. Obecnie pałac jest własnością prywatną.

W 2013 roku dokonano rewitalizacji założenia parkowego. Odnowiono aleje parkowe, wybudowano ogrodzenie, tarasy widokowe oraz boisko do siatkówki. Zamontowano też małą infrastrukturę - nowe elementy na placu zabaw, altany, ławki, stojaki na rowery.

Park jest dostępny dla zwiedzających.

Powiązane trasy

Ikona

Blue Velo

269 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!