Pojezierze Ińskie to nazwa mezoregionu, lecz także oficjalna nazwa dla obszaru ochrony siedlisk Natura 2000.
Obszar ten zajmuje 10229,0 ha. Obejmuje część mezoregionu o tej samej nazwie - jego najbardziej urozmaiconą część pod względem formy.
Jest to teren nierówny - liczne są tu równiny przenikające się z zagłębieniami i wzniesieniami. Jest to także obszar zróżnicowany w kontekście zagospodarowania. Nie wiele więcej niż pola i łąki, bo 60% terenu zajmują lasy. Są to w większej mierze zadrzewienia liściaste, lecz rosną tu też lasy mieszane.
Wokół jezior, których rozmiary znacząco się różnią, charakterystyczne są podmokłe łąki. Odznaczają się one typowymi dla tylko tego regionu zespołami roślin łąkowych, w których znajduje się szereg chronionych gatunków zagrożonych wymarciem. Na pojezierzu Ińskim spotykane są także niewielkie fragmenty ziem torfowiskowych, co podkreśla unikatowość miejsca. Do ważniejszych siedlisk pojezierza zaliczamy:
- torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą
- kwaśne buczyny
- żyzne buczy
- łęgi wierzbowe.
Obszar pojezierza jest też bardzo istotny dla zwierząt, które znajdują na nim schronienie. Do ważniejszych ptaków zaliczamy: puchacza, kanie rudą, gąsiorka, bociana czarnego, żurawia i wiele innych. Oprócz ptaków liczne są ssaki (bobry, wydry) oraz ryby (głowacz białopłetwy, minóg strumieniowy, kiełb białopłetwy).
Unikatowość miejsca podkreśla najlepiej odnalezienie na terenie pojezierza grzyba "botryobasidum pruinatum" uważanego od dłuższego czasu za gatunek całkowicie wymarły.
Dotarcie do tych obszarów nie jest trudne. Można tu przyjechać samochodem, pociągiem lub autobusem. W miejscowościach należących do pojezierza Ińskiego znaleźć można hotele i punkty gastronomiczne. Dodatkowo, właśnie z tych miejsc (miejscowości: Ińsko, Drawsko Pomorskie, Węgorzyn) wyruszają szlaki piesze, rowerowe a nawet konne, oprowadzające po pojezierzu. Są one zróżnicowane pod względem trudności i długości.
Pojezierze Ińskie to także raj dla turystów preferujących sporty wodne. Oprócz tradycyjnego kąpania się w jeziorach, można pływać łódką czy rowerem wodnym. Popularne staje się także nurkowanie ze sprzętem. Dzięki bogactwu rybnemu jezior są to tereny często odwiedzane przez wędkarzy.
Jedną z najpopularniejszych atrakcji pojezierza jest słynny spływ kajakowy im. Karola Wojtyły, organizowany na rzece Drawie. Obok niego turyści mogą wybierać w szeregu innych szlaków wodnych charakteryzujących się inną długością i trudnością przepływu.
Pojezierze Ińskie łączy się w celach ochronnych wraz z innymi formami ochrony przyrody, które częściowo pokrywają się terytorialnie. Jest to Iński Park Krajobrazowy oraz kilka rezerwatów przyrody.