• Adres: Pl. Polonii, 75-415 Koszalin

Inne

  • Położenie:

    Pomnik znajduje się na placu Polonii, na terenie Parku im. Tadeusza Kościuszki, przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Oddalony jest o ok.1 km od Ratusza i Rynku Staromiejskiego w Koszalinie.

Autorem pomnika Rodła jest Zygmunt Wujek. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 13.10.1982 roku, był to jeden z punktów sesji popularno-naukowej poświęconej znaczeniu tajnej oświaty w czasie okupacji oraz walce Związku Polaków w Niemczech o szkołę polską. 

Pomnik wykonany jest z ociosanego granitu, na przedniej ścianie znajduje się wyryty znak rodła oraz tablica z brązu, która częściowo ten znak zakrywa. Na tablicy znajduje się napis: "Polak Polakowi bratem... W IX rocznicę powołania V dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, pamięci tych co oddali życie za Polskę." Do 2007 roku na szczycie pomnika znajdował się orzeł piastowski wykonany z brązu, ale prawdopodobnie został skradziony. W 2008 roku pojawił się nowy orzeł wykonany z marmuru na wzór ryngrafu ze zjazdu Związku Polaków w Niemczech.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!