• Adres: Aleja Zdobywców Wału Pomorskiego, 78-600 Wałcz

Inne

  • Położenie:

    Pomnik znajduje się przy wejściu na Cmentarz Wojenny, na obrzeżach miasta, w jego południowo – wschodniej części, przy wyjeździe na Gorzów Wielkopolski drogą krajową A 22.

Pomnik postawiony został jako symbol żołnierzy, którzy bohatersko walczyli na tych terenach pod koniec II wojny światowej. Tu bowiem, w rejonie Pojezierza Wałeckiego,  miały miejsce zacięte walki o wiele miejscowości, przede wszystkim zaś o przełamanie umocnień Wału Pomorskiego. Mogiły poległych żołnierzy rozsiane były po całym Pojezierzu. W 1949 roku zdecydowano o stworzeniu na obrzeżach Wałcza Cmentarza Wojennego. Prace ekshumacyjne trwały prawie dwanaście lat. Oficjalne otwarcie Cmentarza Wojennego miało miejsce 31 października 1962 roku, udział w tej uroczystości brały zarówno cywilne jak i wojskowe  władze centralne, wojewódzkie i miejscowe.

U wejścia na cmentarz stanął  ów pomnik ku czci żołnierzy walczących o zdobycie Wału Pomorskiego. Został on zaprojektowany przez Edmunda Majkowskiego i wykonany przez Bronisława Chromego – znanego i cenionego artystę rzeźbiarza. Przedstawia on trzy sylwetki żołnierzy w czasie akcji, umieszczone na wysokim postumencie o bokach w kształcie trapezów. Na frontowej ścianie postumentu widnieje krzyż grunwaldzki (równoramienny krzyż z obramowanymi ramionami i trójboczną tarczą w obramowaniu, na tarczy umieszczone są dwa miecze skierowane ostrzami w dół). Pod krzyżem wgłębnymi cyframi zaznaczono rok: 1945. Na bocznej ścianie widocznej od wejścia wyryto napis:

NA TYM CMENTARZU SPOCZYWA
4390 POLSKICH I RADZIECKICH ŻOŁNIERZY
POLEGŁYCH W 1945 R. W WALCE
Z FASZYZMEM  HITLEROWSKIM
O  PRZYWRÓCENIE POLSCE
PRASTARYCH ZIEM PIASTOWSKICH
CZEŚĆ POLEGŁYM BOHATEROM
WYZWOLICIELOM POMORZA

Poniżej widnieje ten sam tekst w języku rosyjskim. Na tej samej płaszczyźnie umocowano metalową płytę z napisem: CMENTARZ WOJENNY ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO I ARMI RADZIECKIEJ.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!