• Adres: Karsibór

Inne

  • Położenie:

    Basen U-bootów znajduje się na południe od Świnoujścia, u zbiegu Starej Świny i Świny (Kanał Piastowski), na wyspie Karsibór. Droga do miasteczka Karsibór odchodzi od drogi numer 93. Basen jest widoczny po prawej stronie drogi, zaraz po przejechaniu jedynego mostu prowadzącego na wyspę. Również po prawej stronie drogi, za znakiem informującym o wjeździe do miejscowości, znajduje się leśny nieoznakowany parking.

Baza niemieckich okrętów podwodnych powstała w 1942 r. Dawniej w tym miejscu działała przystań promowa. Teren basenu U-bootów jest obecnie dostępny do zwiedzania.

Baza niemieckich okrętów podwodnych (U-Bootów) powstała w 1942 roku, w miejscu dawnej przystani promowej. Prom z wyspy Uznam na wyspę Karsibór rozpoczął kursować wkrótce po ukończeniu budowy Kanału Piastowskiego (niem. Kaiserfahrt) w 1880 roku. Ukończenie budowy kanału spowodowało powstanie wyspy Karsibór będącej dotychczas częścią wyspy Uznam.

Po przejęciu terenu przez niemiecką marynarkę został on całkowicie przebudowany. Wejście do basenu zostało ulokowane od strony Starej Świny. Przystań od początku pełniła funkcję bazy dla okrętów szkolnych i pomocniczych. Cumowały w niej m.in. U-Booty z 4 szkolnej flotylli ze Szczecina, uzbrojone kutry KFK z KFK-Schulflottille oraz szkolne kutry torpedowe (S-Booty). W 1945 roku stacjonowały w basenie promy artyleryjskie AFP z 8 flotylli. W 1944 roku baza na wyspie Karsibór została uzupełniona o kompleks koszarowy dla kadetów marynarki (Schnellboot-Lehr-Division). Szkolili się praktycznie na kutrach torpedowych oraz kutrach KFK. Baza korzystała z nabrzeży basenu bazy U-Bootów. Ostatnie U-Booty stacjonowały w bazie do połowy kwietnia 1945 roku.

Obecnie można podziwiać dobrze zachowany pirs cumowniczy i nadbrzeża okalające basen. W sąsiedztwie basenu można również zobaczyć ruiny hali warsztatowej i baraków koszarowych. Na krańcu betonowego pomostu, u zbiegu Starej Świny i Świny (Kanału Piastowskiego) znajduje się czynny znak nawigacyjny – stawa, który ma postać małej latarni pomalowanej na kolor czerwony. Oprócz stawy wszystkie obiekty są ogólnodostępne. Należy zachować szczególną uwagę przy ich zwiedzaniu.

redakcja: rb

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!