Inne

  • Położenie:

    Pałac pod Globusem znajduje się w Szczecinie, przy placu Orła Białego, niedaleko innego zabytkowego budynku Zespołu Szkół Muzycznych, fontanny Orła Białego i posągu Flory. W pobliżu zatrzymuje się autobus linii nr 76 (ul. Grodzka), a także linie tramwajowe nr 1, 2, 3, 8, 10, 12 na przystanku Placu Żołnierza Polskiego. Samochód można zaparkować przy Akademii Sztuki (strefa czerwona).

Barokowy pałac przy pl. Orła Białego jest obecnie siedzibą Akademii Sztuki – wyższej uczelni artystycznej. Odbywają się w nim także wystawy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne dostępne dla szerszej publiczności.

Pałac pod Globusem powstawał w latach 1724-1725. Zaprojektował go pochodzący z Langwedocji we Francji Piotr de Montarque. Jego współpracownikiem był Filip Gerlach, który był architektem i twórcą licznych kościołów w Poczdamie i Berlinie. Dekoracje wykonane zostały z kolei przez Johanna Georga Gluma (nadworny artysta królewski). Budowla wykonana została w stylu barokowym. Materiałami użytymi do jej stworzenia były kamień i cegła. Obecna forma nie jest jednak oryginalną konstrukcją, bowiem pochodzi z 1890 roku. Jest dziełem Franza Wichardsa.

Charakteryzuje się przede wszystkim ciekawym ryzalitem przedzielonym przez cztery pilastry, na którego zwieńczeniu znajduje się tympanon z umieszczonym na nim globusem (w szmaragdowym kolorze) opartym na dwóch lwach. Globus jest elementem wyraźnie wyróżniającym się z beżowej fasady. Właśnie od niego bierze się nazwa pałacu. Fasada zwraca na siebie uwagę także kamienną rustyką i licówką.

W pałacu swoją siedzibę miał Filip Otton von Grumbkow (Naczelny Prezydent Prowincji Pomorskiej). Pałac słynie przede wszystkim z tego, że przyszła tu na świat księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska, która została carycą Rosji dzięki małżeństwu z carem Pawłem II (syn carycy Katarzyny II, także urodzonej w Szczecinie).

Budynek był niegdyś siedzibą Towarzystwa Ubezpieczeniowego "National". Obecnie znajduje się w nim Akademia Sztuki. Pod koniec 2014 roku w listopadzie ukończony został remont obejmujący m in. odświeżenie fasady, a także zrekonstruowanie sufitu ozdobnego w Galerii Rektorskiej. Całkowity koszt remont budynku wyniósł 19 mln, a jego wykończenie było możliwe m in. dzięki pozyskanym na ten cel środkom unijnym. Akademia Sztuki posiada dzięki nim rozbudowaną Mediatekę, salę teatralno-prezentacyjną, ogród zimowy z funkcją czytelni oraz pracownie plastyczne. Zakończenie remontu miało swoją publiczną celebrację, podczas której wystąpili m. in. uczniowie Akademii, prezentując swoje umiejętności w różnych formach artystycznych. Osoby będące wówczas na pokazie mogły wejść do środka, aby zobaczyć nowy wystrój Akademii. Plac Orła Białego to niezwykle reprezentacyjne miejsce, a spod gmachu uczelni nierzadko ruszają piesze wycieczki organizowane przez lokalnych przewodników.

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!