Inne

  • Położenie:

    Bunkier znajduje się na jazie na rzece Piławie. Dojazd z miejscowości Borne Sulinowo trasą na Nadarzyce. Przy trasie po ok. 3 km od Bornego Sulinowa znajduje się znak informujący o zjeździe do tamy. Auto należy pozostawić na parkingu po drugiej stronie ulicy. Dojazd do samej tamy możliwy tylko za zgodą Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Do obiektu można również dotrzeć od strony wioski Liszkowo, podążając drogą leśną. Nie ma możliwości pokonania rzeki.

Jaz służący do podniesienia poziomu rzeki Piławy i podniesienia jej walorów obronnych jako przeszkody dla ludzi i pojazdów, na odcinku ponad 2 km (od wypływu rzeki z jeziora Długiego). Specjalna stała budowla hydrotechniczna, powiązana ze schronem biernym, zaprojektowana indywidualnie. Wzniesiona na planie wydłużonego, nieregularnego prostokąta. Konstrukcja żelbetowa z elementami stalowymi do regulacji przepływu wody. Nieopodal dla jego osłony posadowiono schron bojowy z jednym karabinem. Wewnątrz schronu: korytarz komunikacyjny, dwa pomieszczenia z mechanizmami regulującymi spust wody.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!