Na terenie średniowiecznego starego miasta w Moryniu przy ul. Rynkowej 27 odnajdziemy dawny zakład dla sierot. Ośrodek został założony w 1874 roku przez Christiana Fryderyka Kocha, sędziego i prawnika. Obiekt był przeznaczony dla ok. 80 podopiecznych. Fundacja nosiła nazwę "Kinderglück", co dokładnie oznacza "szczęście dzieci".
Początkowo w skład obiektu wchodził główny, trzyskrzydłowy budynek z czerwonej cegły oraz budynki pomocnicze. Ośrodek był otoczmy terenami zielonymi, które były wykorzystywane w celach rekreacyjno-sportowych. Fundator placówki zmarł dwa lata przed jej uruchomieniem, zaś 31 lat po jego śmierci, w 1903 roku przed głównym budynkiem ustawiono pomnik z popiersiem Christiana Fryderyka Kocha z dwójką dzieci poniżej. Rzeźba została wykonana przez berlińskiego artystę Heinricha Wefinga. Pomnik przetrwał do dziś. Nie zachowała się natomiast wysoka brama wjazdowa i zegar, który został umieszczony w środkowej części dachu głównego budynku.
Obecnie budynek jest wykorzystywany do celów, do których został wybudowany. Przy ul. Rynkowej 27 w Moryniu mieści się dom opieki społecznej, który jest prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. Ośrodek jest przeznaczony dla niepełnosprawnych intelektualnie osób dorosłych, w domu może przebywać do 120 podopiecznych. Zakład w Moryniu jest obecnie największym zakładem pracy dla morynian – zatrudnia on ok. 90 osób.
Obiekt został wpisany na listę zabytków w styczniu 2000 roku.