• Adres: 26, 74-300 Czerników

Inne

  • Położenie:

    Pałac znajduje się w północno-zachodniej części wsi nad jeziorem Czernikowskim. Zwrócony jest fasadą w kierunku wsi. Jadąc główną drogą we wsi łatwo na niego trafić. 

Pałac w Czernikowie został wybudowany w 1850 roku przez ówczesnego właściciela  Friedricha Wilhelma von Wedel. Pierwotnie była to budowla barokowa, o dwóch kondygnacjach i podpiwniczeniu, zbudowana na planie prostokąta. Fasady były bogato zdobione. Podobnie wnętrza pałacu z misternie rzeźbioną drewnianą boazerią, ceramicznymi piecami, bogatą sztukaterią.

Po wojnie pałac pełnił wiele różnych funkcji. Początkowo odbywały się tu szkolenia brygadzistów, następnie w latach 1953-1979 działała tu Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza, a potem kombinat rolny. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych. Lata powojenne doprowadziły do znacznych zniszczeń pałacu, zarówno jego wyglądu zewnętrznego jak i wnętrz. W 1963 ówczesne władze przeprowadziły w pałacu generalny remont. Z fasad zostały usunięte ozdoby takie jak gzymsy i pilastry. Podobnie zniszczono także wnętrza pałacowe. Drewnianą boazerię zastąpiono płytą wiórową i paździerzem, zamalowano piece ceramiczne, podłączając CO zniszczono ściany i stropy. Na szczęście część wnętrz udało się ocalić.

Obecnie pałac zewnętrznie nie wygląda atrakcyjnie. Natomiast na uwagę zasługują ocalałe wnętrza - rokokowy salon ze stiukowymi ozdobami na ścianach i suficie, pokój z kominkiem, drewnianym pułapem i parkietami.

Wokół pałacu rozciąga się park.

Pałac znajduje się w rękach prywatnych. Widać, że w pałacu i wokół niego następują drobne remonty i zmiany na lepsze. Pałac dostępny jest z zewnątrz.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!