• Adres: Gdańska/Maszewska, 73-110 Stargard

Inne

  • Położenie:

    Krzyż pokutny znajduje się przy drodze wylotowej z miasta - ul. Gdańskiej (droga krajowa nr 20), na skrzyżowaniu z ulicami Gdyńską, Morską i Szosą Maszewską. Dojechać do niego można autobusem MZK linii nr 5 i 13. Dojść do krzyża można ścieżką wzdłuż ulicy Gdańskiej.

Krzyż Pokutny Lorentza Madera to jedyny zachowany tego typu pomnik pokutny w Stargardzie, najwyższy w Polsce i drugi co do wielkości na świecie. Ufundowany został w 1542 roku przez Lorentza Madera jako zadośćuczynienie po zabójstwie Hansa Billeke. Pomnik wykuty jest w formie krzyża łacińskiego z gotlandzkiego wapienia. Ma wysokość 3,77 m (w tym 0,9 m w ziemi), szerokość 1,45 m i grubość 0,15 m. Z przodu znajduje się wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego oraz inskrypcja w dialekcie dolnoniemieckim: "Boże, zmiłuj się nad Hansem Billeke roku 1542", z tyłu z kolei widnieje inskrypcja: "Roku 1542 zabity Hans Billeke przez Lorentza Madera żelaznym prętem jego matki siostrzeniec".

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!