Budynek przy dzisiejszej ul. Jagiellońskiej 9 został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku – niestety przez brak dokumentacji sprzed 1945 roku trudno określić dokładną datę powstania kamienicy. Budynek został zaprojektowany na planie litery L. Cześć zachodnia obiektu stanowi główny element obiektu, zaś część wschodnia jest oficyną. Elewacja budowli nie posiada detalu architektonicznego. Fasada została podzielona na dziewięć osi, w centralnej części znajduje się ryzalit pozorny. Na wysokości drugiej i trzeciej kondygnacji umieszczone zostały balkony. Otwory okienne trzeciej kondygnacji ozdobione są w górnej części trójkątami. Stolarka drzwiowa i okienna nie zachowała się do obecnych czasów.
Nie jest wiadome kto zaprojektował kamienicę oraz do kogo budynek należał przed wybuchem drugiej wojny światowej. Po 1945 roku w parterowych pomieszczeniach budynku działały m.in. zakład fryzjerski, sklep, restauracja, bank, Zespół Szkół Ekonomicznych. Wyższych kondygnacjach, do 1954 roku mieszkania zajmowali Rosjanie. Obecnie w kamienicy odnajdziemy 16 mieszkań. (łącznie z oficyną).
Od 1945 roku w obiekcie nie przeprowadzono żadnych poważniejszych prac remontowych. W 1996 roku zmieniono pierwotne pokrycie dachu kamienicy z łupka na blachę, zaś na początku XXI wieku fasada kamienicy została wyremontowana.
Przedwojenna zabudowa Chojny w dużej mierze została zniszczona podczas działań w 1945 roku. Obiekt został wpisany na listę zabytków jako jeden z niewielu prezentujących budynki z przełomu XIX i XX wieku. Budowla jest podobna do innych obiektów miejskich powstałych na terenie Pomorza i Brandenburgii w okresie od końca XIX do początków XX wieku. Kamienica przy ul. Jagiellońskiej 9 została wpisana na wojewódzką listę zabytków w czerwcu 1997 roku.