Kamień papieski, znajdujący się na leśnej polanie nad brzegiem jeziora Krępsko Średnie, to najstarszy pomnik pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce. Istnieje od 1979 roku. Upamiętnia miejsce, w którym przyszły papież odprawiał mszę polową. Było to podczas ostatniego wypoczynkowego pobytu kardynała Karola Wojtyły na ziemi wałeckiej – dwa i pół miesiąca później został wybrany biskupem Rzymu.
23-30 lipca 1978 r. ks. kardynał Karol Wojtyła wraz przyjaciółmi odpoczywał nad jeziorem Krępskim, pływał kajakiem szlakiem Rurzycy. Rok później, gdy kardynał krakowski był już biskupem Rzymu, uczestnicy tamtego spływu spotkali się nad Rurzycą i w miejscu, na którym w poprzednim roku, podczas biwaku wznoszono prowizoryczny ołtarz z kajaków do odprawiania codziennej Mszy Świętej, w konspiracji umieścili na ziemi okrągły płaski kamień z okolicznościowym napisem, a na pobliskim drzewie zawiesili brzozowy krzyż. Pomysłodawcą i współwykonawcą tego skromnego, ale jakże ważnego, bo pierwszego pomnika Jana Pawła II, był doktor Mieczysław Wisłocki. Przygotowania do wykonania pomnika rozpoczęły się w Krakowie, tam zebrano materiał do wykonania medalionu i liter. Były to czasy PRL-u, więc wszystko działo się niemal w konspiracji. Po przyjeździe nad wałeckie jeziora, już bez „Wujka” (jak przyjaciele nazywali ks. Karola Wojtyłę), przystąpiono do dalszych prac. W miejscu, gdzie kardynał Wojtyła siedmiokrotnie odprawiał polową Mszę św. położono betonowo–kamienną płytę, ułożono z kamieni herb papieski i mosiężny napis „x. Kardynał Wojtyła – Papież Jan Paweł II wypoczywał tu w lipcu 1978 r.” Na medalionie ułożone zostały kamienne otoczaki z Dunajca, rzeki, po której ks. Karol Wojtyła również chętnie spływał.
Pomnik ten był okryty mgiełką tajemnicy, w oficjalnych materiałach nie było o nim wzmianki. Przez lata, charakterystyczna, pochylona sosna, pomagała rozpoznać z dala to miejsce. W 2003 r. na sąsiednim drzewie umieszczony został drugi, bardziej ozdobny krzyż, z wyrzeźbioną głową Chrystusa i dwoma skrzyżowanymi wiosłami. Wiosła te symbolizują polowe krzyże konstruowane z wioseł podczas wypraw kajakowych Karola Wojtyły. Od 1993 r. szlak rzeki Rurzycy nosi imię Jana Pawła II. Obecnie odprawiane są tu okolicznościowe Msze Święte. Tworzy się tu rodzaj sanktuarium, nad którym opiekę sprawuje parafia w Tarnówce. W roku 2003 na sośnie przy pomniku zawieszono dębowy krzyż z wyrzeźbionymi wiosłami i głową Chrystusa autorstwa Andrzeja Romeyko z Ostrowca k/Wałcza.