• Adres: 51, 74-400 Smolnica

Inne

  • Położenie:

    Pałac w Smolnicy znajduje się w centralnym punkcie wsi. Jadąc z Dębna w kierunku Mieszkowic drogą krajową 126 widać budynek po prawej stronie w górnej części wsi. Jest trochę oddalony od drogi.

Od 1337 do 1819 roku majątek w Smolnicy był własnością rodziny van der Marwitz. W 1766 roku w majątku został wybudowany pałac na wzór dawnych rezydencji magnackich. Jednak w niedługim czasie rodzina popadła w długi i zmuszona była w 1819 roku sprzedać cały majątek wraz z pałacem. Następnie majątek zmieniał właścicieli. W 1879 roku, gdy właścicielami majątku była rodzona von Sydow, w pałacu wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył budynek. Jednak pałac szybko odbudowano i wrócił do dawnej świetności. Nowy budynek pałacowy był otynkowany na biało i porośnięty bluszczem. Elewacje były zdobione kamiennymi spiralami. Odbudowa pałacu sprawiła, że został on wyposażony w liczne jak na owe czasy wygody - kanalizację, wodociągi, centralne ogrzewanie. W 1908 roku nowym właścicielem majątku został Max Freidheim. Dokonał on wielu zmian i modernizacji w majątku. Sam pałac również przeszedł remont i w 1932 roku został przemalowany na kolor jasnobrązowy. Ostatnim właścicielem majątku do 1945 był Fridrich Flick. Pod koniec wojny w pałacu stacjonowały wojska radzieckie, co spowodowało zdewastowanie pałacu i ograbienie go z cennego wyposażenia. Po wojnie pałac służył jako mieszkania dla repatriantów, ośrodek kolonijny i biura PGR. W 1965 roku majątek został przejęty przez Wydział Rolnictwa WRN ze Szczecina, które założyło w pałacu Państwowe Technikum Rolnicze. Od 1983 roku Technikum zostało przemianowane na Zespół Szkół Rolniczych i tak funkcjonuje do dzisiaj.

Jeżeli chodzi o samą architekturę to pałac w Smolnicy zbudowany został w stylu neoklasycystycznym z elementami neobarokowymi. Jest to budynek dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem. W dłuższych elewacjach widzimy trzykondygnacyjne pseudoryzality zakończone trójkątnymi szczytami. Ryzality w różnych kształtach możemy też zobaczyć w częściach szczytowych. W bryle pałacu wyróżniają się też dwie wieże - jedna ośmioboczna, druga okrągła. W basztach znajdują się klatki schodowe. Do naszych czasów niewiele zachowało się z wyposażenia wnętrz. Najcenniejsze są dekoracje sztukatorskie dawnej sali balowej na parterze budynku.

Pałac można oglądać z zewnątrz.

Wokół pałacu rozciąga się dawny park dworski i powierzchni ok. 5,3 ha. Park został założony w XIX wieku. Znajduje się w nim wiele ciekawym gatunków krzewów i drzew. Wiele drzew liczy ponad 100 lat. W parku możemy zobaczyć kliny, lipy, dęby, jesiony, kasztanowce, graby. 

Powiązane trasy

Ikona

Blue Velo

269 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!