Inne

  • Położenie:

    Pałac znajduje się w osadzie Orla położonej na północny zachód od centrum Mirosławca. W Mirosławcu z ulicy Wolności (fragment drogi krajowej nr 10) należy skręcić w Parkową. Na rozwidleniu dróg, należy skręcić w lewo w ulicę Orlą, która doprowadzi do pałacu.

Pałac powstał  w latach 1906-1907 na zlecenie rodziny Oertzen, według projektu znanego berlińskiego architekta Karla Edwarda Bengerta. W roku 1925 roku budynek został przejęty przez  pruski urząd skarbowy. W roku 1926 został przekazany do użytku Pruskim Lasom Państwowym i do roku 1945 znajdował się w nim Urząd Leśny (nadleśnictwo). Po wojnie budynek przejął Skarb państwa i przekazał w użytkowanie  Polskim Lasom Państwowym. Od tego momentu mieściły się w nim kolejno – biura nadleśnictwa Orla, nadleśnictwa Mirosławiec, pałacyk służył też jako obiekt wczasowy, kolonijny, w latach 1968-1974 funkcjonowała tu Zasadnicza Szkoła Leśna, później Ochotniczy Hufiec Pracy. Organizowano tu również ferie zimowe dla dzieci i turnusy wypoczynkowe dla osób niepełnosprawnych. Obecnie mieści się tu stylowo urządzony hotel.

Pałac, mający bardzo malowniczy wygląd, zbudowano w stylu eklektycznym z przewagą elementów secesyjnych na tarasie skarpy. Ściany zbudowane są z cegły ceramicznej na podbudówce z ciosów granitowych i pełnej cegły. Budynek rozplanowany na rzucie zbliżonym do wydłużonego prostokąta, z ryzalitami od północnej i południowej strony. W południowo- wschodnim narożniku weranda do której prowadzą schody, zaś w narożnikach ryzalitów podwieszone trójboczne wykusze a w elewacji zachodniej wykusz prostokątny. Dach wielopłaszczyznowy, zdobny sterczynami, wieżyczka przykryta wysokim daszkiem ostrosłupowym. Ściany zwieńczone gzymsem, okna otoczone ozdobnymi opaskami.

Ciekawie prezentuje się wejście główne, drzwi zamknięte są łukiem koszowym, w portalu ujętym bogato rozbudowaną profilowaną linią gzymsu, spływającą w meandrach na boki, znajduje się pole z tarczą herbową otoczoną pióropuszem, na tarczy widnieje godło: dwa zwrócone ku sobie, zgięte w łokciach ramiona w zbroi, w klejnocie hełm i powtórzone godło. 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!