• Adres: Świętego Jana Chrzciciela 1, 73-110 Stargard

Inne

  • Położenie:

    Tunel położony jest pomiędzy rondem Plac Wolności, ul. Chrobrego - pod Aleją Słowiczą biegnącą przez Park Chrobrego. Obecnie znajduje się pod nim ulica, więc dotrzeć można do niego jedynie od szczytu - Aleją Słowiczą, lub ul. Św. Jana Chrzciciela z odległości ok. 10 metrów. Najbliższy przystanek MZK znajduje się na pętli Plac Wolności - zatrzymują się na niej wszystkie autobusy.

Brama Świętojańska (nazywana także Bramą Szczecińską) wzniesiona została w latach 50. XV wieku i pierwotnie poprzedzona była przedbramiem z mostem zwodzonym, gardzielą i bramą wewnętrzną. Broniła dostępu do miasta od strony Szczecina.

Przed 1720 rokiem umocnienia ziemno-wodne przed bramą zostały rozebrane przez księcia Moritza von Anhalt Dessau. Umiejscowił on tam plac ćwiczebny dla wojska.

Od 1721 nadbudowa bramy pełniła rolę penitencjarną, natomiast od 1820 mieścił się tam zakład dla psychicznie chorych.

Później, w 1842 r. bramę całkowicie rozebrano, a w jej miejscu zbudowano ostrołokowy tunel. Obecnie pozostałości bramy, a właściwie przedbramia, można obejrzeć z ulicy i z jej szczytu, ponieważ biegnie tam Aleja Słowicza. Tunel biegnie wzdłuż ul. św. Jana i nie ma pod nim przejścia dla pieszych.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!