Obiekt, w którym od 2013 r. działa centrum sztuki współczesnej, pochodzi z początku XX w. Pierwotnie pełnił rolę transformatorowni dla szczecińskich tramwajów.

Modernistyczny budynek Trafostacji Sztuki został wzniesiony w 1911 roku. Do 1945 roku obiekt pełnił funkcję transformatorowni dla szczecińskich tramwajów. Inicjatorem budowy dzisiejszego budynku Trafostacji Sztuki był Ernst Kuhlo – który przez wielu jest określany mianem szczecińskiego Edisona. Kuhlo, pionier elektryfikacji Szczecina, w XIX wieku zakupił działkę przy dzisiejszej ul. Św. Ducha i wybudował tam omawiany budynek. Jego projektantem był Georg Vallentin, który zaplanował jednobryłową halę. Budynek swoją funkcję pełnił do 1945 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej obiekt zajęła Szczecińska Elektrotechniczna Spółdzielnia Inwalidów Selsin, która zajmowała się produkcją różnych przedmiotów – począwszy od lampek, a skończywszy na zabawkach. Zakład pracy Selsin funkcjonował w budynku przy ul. Św. Ducha 4 do lat 70. XX wieku. Przez kolejne 20 lat budynek stał pusty, aż do lat 90. XX wieku, gdy został przejęty przez prywatnego inwestora. Mimo planów nowy właściciel nie zmodernizował i nie zagospodarował przestrzeni dawnej transformatorowni – w końcu budynek został odebrany przez gminę.

Od 2013 roku w dawnej transformatorowni mieści się centrum sztuki współczesnej „Trafostacja Sztuki - TRAFO”. Obiekt został zmodernizowany zgodnie z planem szczecińskiego biura architektonicznego Studio A4. Odnowiona została ceglana elewacja budynku, prace przeprowadzono także wewnątrz.

W środku odnajdziemy centralną przestrzeń wystawową, która jest otwarta i wykorzystuje całą wysokość budynku. W głównej sali oprócz wystaw odbywają się także koncerty i przedstawienia. Dookoła głównej sali mieszczą się galerie widokowe, które umożliwiają obserwację wydarzeń w przestrzeni z różnych poziomów. Kolejne sale wystawowe mieszczą się w piwnicy, która od pierwszego poziomu oddzielona jest częściowo przeszkloną podłogą. We wnętrzu obiektu dominują jasne barwy – przede wszystkim biel. Ponadto w „TRAFO” znajdują się: pokoje dla artystów, sala konferencyjna na ok. 25 osób z zapleczem socjalnym, w hallu wejściowym bar kawowy, recepcja, szatnia, czytelnia i księgarnia.

Ceny biletów jednej wystawy wahają się od 5 zł/os. przy bilecie rodzinnym (maksymalnie 7 osób) lub grupowym (powyżej 10 osób), do 10 zł za bilet normalny. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych - w budynku znajduje się winda dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Budynek Trafostacji Sztuki został wpisany na wojewódzką listę zabytków w kwietniu 1984 roku.

Audio

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!