• Adres: Chojna

Inne

  • Położenie:

    Pomnik przyrody - “Olbrzym” platan klonolistny znajduje się w Chojnie, w powiecie gryfińskim. Rośnie w parku nad Rurzycą, przy skrzyżowaniu ulic: Bałtyckiej, Wojska Polskiego i M. Skłodowskiej-Curie. Droga z centrum miasta do pomnika przyrody oznaczona jest specjalnymi drogowskazami, dzięki czemu łatwo tam trafić.

     

“Olbrzym” jest najokazalszym i najstarszym platanem klonolistnym w Polsce. Jego wiek szacuje się na ok. 300 lat. Obwód pnia wynosi aż 1078 cm (mierzony na wysokości 1,3 m nad poziomem gruntu). Drzewo to ma też imponującą wysokość - 33 metry. Jego pień przypomina olbrzymią stopę mamuta. Na wysokości 1,6 m rozdziela się na trzy olbrzymie konary. Niestety, pień uległ niegdyś wypaleniu, przez co w środku znajduje się głęboki ubytek.

“Olbrzym” rośnie w sąsiedztwie źródliska i rzeki Rurzycy. Są to dla niego idealne warunki do wzrostu i rozwoju, które jak widać wciąż wykorzystuje. Przed laty drzewo otoczone było polaną parkową, umożliwiającą podziwianie w całej okazałości. Obecnie “Olbrzyma” dalej można podziwiać w parku, choć rośnie tam teraz więcej drzew. Drzewo otoczone jest ogrodzeniem. W listopadzie 2011 roku przeprowadzono prace pielęgnacyjne i zabezpieczające pomnik przyrody.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!