• Adres: Mostowa, 70-893 Szczecin

Inne

  • Położenie:

    Staw Klasztorny znajduje się w Kłobucku – niemal niezamieszkanym osiedlu zaliczanym obecnie do Jezierzyc, będącym najdalej na południowy wschód wysuniętą częścią Szczecina. Położony jest w pobliżu ulic Gościnnej i Mostowej. Dojazd środkami komunikacji miejskiej zapewnia jadący z Basenu Górniczego autobus linii 79 (przystanek końcowy Jezierzyce). Samochodem z centrum najłatwiej dojechać drogą krajową nr 10 do skrzyżowania w Płonii, następnie skręcić w ul. Przyszłości i dalej Pyrzycką, Topolową do Mostowej, przy której znajduje się staw. Odległość od centrum wynosi ok. 20 km.

Staw Klasztorny (niem. Unter Teich) to sztucznie utworzony zbiornik wodny, którego początki sięgają czasów średniowiecza. Wtedy to przepływającą obecnie rzekę Płonia spiętrzono w tym miejscu na potrzeby wybudowanego tu młyna wodnego. Tereny stawu wraz z młynem (dziś już nie istniejącym) były wówczas własnością klasztoru cystersów w Kołbaczu. Obecnie Staw Klasztorny to rybny staw będący popularnym łowiskiem wśród wędkarzy. Wchodzi on w skład powołanego uchwałą rady miejskiej z 1994 r. zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Jezierzyce. W drugiej połowie XVIII w. nieopodal stawu, przy dzisiejszej ul. Mostowej powstał młyn, który w XIX w. został przekształcony w restaurację noszącą nazwę Kellerbecker Mühle. Restauracja, w której znajdowały się również miejsca noclegowe stanowiła wówczas główne miejsce spotkań mieszkańców włączonej w 1939 r. do Szczecina wsi Jezierzyce. Po drugiej wojnie światowej budynek został rozebrany w celu pozyskania materiału budowlanego, do dziś zachowały się jedynie fundamenty młyna. 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!