Szczeciński Park Krajobrazowy Puszcza Bukowa został utworzony uchwałą nr IX 55/81 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie z dnia 4 listopada 1981 r. Jednak historia ochrony tego terenu jest o wiele dłuższa. W 1940 r. ustanowiono tu Landschaftschutzgebiet. W 1956 r. utworzono pierwsze rezerwaty, między innymi Bukowe Zdroje i Kołowskie Parowy. W latach 70. rozpoczęto prace projektowe nad utworzeniem parku krajobrazowego, które zakończyły się dopiero w 1981 r. Park obejmuje powierzchnię 9096 ha, w tym 6742 ha lasów i gruntów leśnych, a także 1616 ha użytków rolnych na Polanach: Binowskiej, Kołowskiej i Dobropolskiej oraz między południową granicą lasów a jeziorami Glinna, Leniwe i Dereń. W granicach Parku położony jest Park Leśny Zdroje z Jeziorem Szmaragdowym. Obecnie istnieje tu 7 rezerwatów: Buczynowe Wąwozy, Bukowe Zdroje, Kołowskie Parowy, Osetno, Trawiasta Buczyna, Zdroje i Źródliskowa Buczyna. Puszcza Bukowa porasta polodowcowe wzniesienia morenowe zwane Wzgórzami Bukowymi. Najwyższym punktem jest góra Bukowiec o wysokości 148,4 m n.p.m. Deniwelacje dochodzą nawet do 100 m. Specyficzna budowa geologiczna powoduje, że występuje tu wiele źródeł, cieków wodnych i zanikających strumieni (Ponikwa, Utrata). Krajobraz urozmaicają meandrujące potoki Chojnówki i Rudzianka, zagłębienia wypełnione wodą lub torfem, a także malownicze jeziora, takie jak Glinna, Binowskie, czy Piasecznik Wielki.
Puszcza Bukowa charakteryzuje się bardzo ciekawą mozaiką siedlisk, wynikającą z urozmaiconej rzeźby terenu. Przeważają lasy, głównie buczyny, ale znaczne powierzchnie zajmują także lasy łęgowe, olszyny i dąbrowy. Poza tym znaleźć tu można bardzo ciekawe, niekiedy też wyjątkowo rzadkie rośliny bagienne na torfowiskach, wodne w jeziorach oraz łąkowe na skarpach i w dolinach rzek. Interesujące jest też to, że ochroną objęte są również grzyby, na przykład purchawica olbrzymia, soplówka gałęzista, szmaciak gałęzisty, czy podgrzybek pasożytniczy. W 2008 r. założono na terenie Parku jeden z pierwszych w Polsce rezerwatów mikologicznych (chroniących grzyby), Osetno. Różnorodne siedliska to też odpowiednie ostoje dla zwierząt. Spośród większych ssaków spotkać można jelenie, dziki i sarny. Swoje lęgowiska ma tu kilka gatunków ptaków drapieżnych: bielik, orlik krzykliwy, kania ruda, błotniak stawowy.
Warto wybrać się do Szczecińskiego Parku Krajobrazowego na spacer lub przejażdżkę rowerową jednym z wielu wytyczonych tu szlaków. Nie można też przeoczyć Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej oraz Jeziora Szmaragdowego, powstałego w starym wyrobisku kopalni kredy i margla. Wiele atrakcji oferują także miasto Szczecin oraz niewielkie miejscowości rozsiane po Puszczy Bukowej.