• Adres: Zdbice

Głaz granitowy z płytą upamiętniającą walki o przełamanie Wału Pomorskiego i opanowanie Zdbic. Ten głaz -pomnik został tu postawiony w dwudziestą dziewiątą rocznicę zdobycia Zdbic, a więc w 1974 roku. Napis na tablicy głosi: „3-4 lutego 1945 r. pododdziały 12 P.P. 4 DP. i współdziałający z nimi  16 P.P. 6 D.P. w bitwie 1 Armii wojska Polskiego o przełamanie Wału Pomorskiego opanowały Zdbice nawiązując styczność z główną pozycją obrony niemieckiej.”

W lutym 1945 r., w okolicach Zdbic, toczyły się ciężkie walki 1 Armii Wojska Polskiego o przełamanie umocnień Wału Pomorskiego. W tym rejonie przebiegała główna linia obrony niemieckiej. Istniały tu liczne bunkry żelbetonowe, przeszkody czołgowe  tzw. kozły hiszpańskie, trzy linie transzei i system kanałów. Umocnienia te usytuowano wzdłuż brzegów jeziora Zdbiczno, w pobliżu bagien. O same Zdbice stoczono najkrwawszy bój w dniach 3-4 lutego 1945 r. 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!