• Adres: Łopuskiego, Kołobrzeg

Inne

  • Położenie:

    Pomnik przyrody aleja platanów klonolistnych rośnie wzdłuż ul. Łopuskiego w Kołobrzegu. Z dworca kolejowego i autobusowego można iść ulicą Dworcową do Placu 18 Marca i dalej ulicą Walki Młodych do ulicy Łopuskiego. Aleja platanów od północy ograniczona jest ulicą Szpitalną, zaś od południa ulicą Jedności Narodowej.

Aleja platanów klonolistnych została objęta ochroną jako pomnik przyrody Rozporządzeniem nr 2/99 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 30 marca 1999 r. Tworzą ją 74 drzewa, rosnące w dwóch, miejscami w trzech rzędach. Osiągają wysokość od 14 do 17 m. Obwody pni wahają się między 260 a 377 cm. Średnice koron wynoszą od 7 do 9 m. Platany mają już ok. 100 lat. Aleja stanowi drugie w Polsce i Europie Środkowej skupisko drzew tego gatunku. Największe znajduje się w Szczecinie na Jasnych Błoniach, gdzie rośnie ok. 200 platanów.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!