• Adres: Mickiewicza 2, 70-383 Szczecin

Inne

  • Położenie:

    Willa  znajduje się przy skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego  z ul. Mickiewicza i Bolesława Śmiałego, w dzielnicy Łękno. W pobliżu kursują liczne tramwaje linii nr 1, 3, 4, 8, 10, 12 (przystanek Felczaka). Niedaleko położony jest plac Szarych Szeregów, który jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych Szczecina. W okolicy dostępne miejsca parkingowe (żółta strefa).

Willa powstała z wydzielonej parceli Augusta Horna w 1873 roku. Należy do dwóch najstarszych drewnianych domów zatwierdzonych przez komisję budowlaną w Szczecinie. W jej pobliżu przy al. Wojska Polskiego mieści się drugi podobny dom mieszkalny współtwórcy spółki z Johannesem Quistorpem. Oba te domy powstały dzięki tworzeniu się nowej dzielnicy, obecnie nazywanej Łękno. Budynek przy ul. Mickiewicza 2 przypomina nieco letni domek. Wykonany jest on w formie symetrycznej na planie krzyża i posiada dwie kondygnacje. Jego pomalowana na zielono elewacja z oblistwieniami narożnymi i gzymsami deskowymi zwraca na siebie uwagę, podobnie jak ryzality w ścianach długich. Na parterze znajdują się werandy. W 1900 roku właścicielem posiadłości został Carl Schels, który wybudował toalety w piwnicy i szybko sprzedał posiadłość na rzecz lekarza Rabbowa, który z kolei nabył ją drogą licytacji. Wówczas dzielnica ta była bardzo modna i popularne było zakupowanie tu majątku, w celu dalszej odsprzedaży po wyższej cenie. Podobnie zrobił zresztą drugi nabywca, przez co J.Bundfüss będący dyrektorem firmy CW Kemp Nachf Aktion Geselschaf mógł osiedlić się w niej na dłuższy czas. Jako właściciel mający poważne plany względem posiadłości zlecił remont oficyny a także zbudowanie garażu. Zadanie to przypadło cieśli E.Krausemu. W 1935  roku właściciel dodatkowo wynajął firmę Betonbaugeschäft Max Bremmehl i Stetiner Cement und Steinwaren Fabrik, które zajęły się budową betonowego parkanu i schodów do wejścia. Po wojnie w budynku znajdowały się mieszkania komunalne a także znana i lubiana przez szczecinian kawiarnia "Sorrento". Swoją siedzibę przez pewien czas miała tutaj administracja sieci "Społem". W 1987 roku obiekt stał się własnością Uniwersytetu Szczecińskiego, który przeznaczył go na Ośrodek Badań Południa. Obecnie właścicielem parceli z zabudową jest hiszpańska firma Ingeno Consult BPK Sp. z.o.o. Do czasów obecnych zachowała się architektura budynku a także liczne detale wewnętrzne. W latach 90 zmieniono tylko stolarkę okienną.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!